20 C
Deurne
dinsdag 5 augustus 2025
TOP-BANNER-ANIM-3-SEC
Home- DeurneCrowdfundingsactie moet zorgen voor nieuwe wieken Holten’s Molen; ‘Kunnen niet leven van...

Crowdfundingsactie moet zorgen voor nieuwe wieken Holten’s Molen; ‘Kunnen niet leven van wind alleen’

De wieken van de molen aan de Veldstraat staan al enige tijd stil. Dat is voor stichting Holten’s Molen geen vrijwillige keuze. Uit een veiligheidscontrole bleek dat er scheuren zitten in de lassen bij de as en dat betekent dat de wieken moeten vervangen worden. Dat het een kostbare klus zou worden, wisten de vrijwilligers van de stichting al wel, maar dat bedrag blijkt nu nog hoger uit te vallen dan eerst werd verwacht. Daarom willen ze nu met behulp van een crowdfunding geld inzamelen, zodat de unieke molen uit 1889 binnenkort weer kan draaien.

De actie is opgezet in samenwerking met de stichting Nacht van het Witte Doek. Een bedrag doneren kan door een QR-code te scannen die in het programmaboekje van het filmfestival staat vermeld. “We doen een beroep op de inwoners van Deurne om een deel van dit bedrag bijeen te brengen”, zeggen Tjeu Lammers en Driek Berkers van de stichting.

Enorm bedrag
“De wieken van Holten’s Molen zijn afgekeurd en moeten vervangen worden. Eerder dachten we nog dat we met een bedrag van 110.000 euro uit de voeten te konden, maar inmiddels weten we dat we met alle bijkomende kosten rekening moeten houden met een totale kostenpost van circa 144.000 euro”, vertellen Tjeu Lammers en Driek.

Voor stichting Holten’s Molen is dat een enorm bedrag dat niet eigen portemonnee kan worden betaald. Naast een onderhoudssubsidie van de provincie Noord-Brabant en het Rijk moet de stichting zelf jaarlijks ongeveer 20.000 euro opbrengen om de exploitatie sluitend te krijgen. Dat lukt al circa 30 jaar door onder meer de verkoop van producten die door de vrijwilligers worden gemaakt.

“Het is een uniek museum van Deurnese dorpsindustrie uit de eerste helft van de vorige eeuw en een ‘landmark’ voor Deurne Oost en met name de Provinciewijk en de Heiakker.”

Een bedrag van 144.000 euro gaat het financiële draagvlak van de stichting echter ver te boven. “Naast subsidieverzoeken en bijdrage van sociaal charitatieve instellingen zullen we ook nog een deel op andere wijze moeten zien te dekken”, zeggen Lammers en Berkers. Volgens de twee is het belangrijk dat de molen werkend blijft: “Het is een uniek museum van Deurnese dorpsindustrie uit de eerste helft van de vorige eeuw en een ‘landmark’ voor Deurne Oost en met name de provinciewijk en de Heiakker.”

In de jaren 80 werd de molen van de sloop gered door een aantal inwoners van Deurne die de cultuurhistorische waarde ervan inzagen. De molen is uniek in West-Europa vanwege zijn drie functies: graan malen, olie slaan én hout zagen.

Houtzagerij
Dankzij de inzet van de groep vrijwilligers draaide de molen sinds 1998 weer als volwaardige graanmaalderij en olieslagerij. In 2008 kwam daar ook de houtzagerij op windkracht bij. “Steeds meer is de molen een niet weg te denken onderdeel geworden van het Palet van Deurne”, concluderen Tjeu en Driek.

De molen heeft door de jaren heen ook steeds meer nevenfuncties gekregen, zoals in de vorm van educatie voor kinderen van de basisscholen, de plek voor verschillende excursies en als filmlocatie. Daarnaast zijn in het molenwinkeltje onder andere diverse meelsoorten en lijnolie te koop.

Nacht van het Witte Doek
De vrijwilligers benadrukken dat Holten’s Molen niet kan leven van de wind alleen. Om het bedrag voor de nieuwe wieken bijeen te krijgen, is de samenwerking opgezocht met stichting Nacht van het Witte Doek. De molen is al jaren één van de locaties waar de vele films worden vertoond tijdens het evenement.

“In een kort filmpje, voor iedere film tijdens het festival doen we een beroep op de bezoekers om een bijdrage te doneren. Dit kan door een QR-code te scannen in het programmaboekje van de Nacht van het Witte Doek”, leggen Lammers en Berkers uit. “We zijn erg blij met deze medewerking van het bestuur van het filmfestival. We hopen op een mooie opbrengst, zodat mede hierdoor de molen weldra de wind weer in de wieken kan krijgen.”

‘Kunst op de Zeilen’
Naast de actie in samenwerking met de Nacht voor het Witte Doek gaan de vrijwilligers van Holten’s Molen met nog twee andere initiatieven aan de slag om geld in te zamelen. Bij het project ‘Kunst op de Zeilen’ wordt samengewerkt met ORO Deurne. “Met het maken van de nieuwe wieken worden ook de zeilen vernieuwd. De oude zeilen gaan we in stukken verdelen en we gaan de mensen van ArtORO vragen om daar kunstwerken op te maken. Deze gaan we dan vervolgens verkopen.”, leggen Tjeu en Driek uit.

Ook komt er een ‘Bierviltjesactie’. “We gaan viltjes maken en de Deurnese horeca vragen deze te gebruiken. Op de bierviltjes staat de QR-code en een oproep aan de bezoekers van de horecagelegenheden om ook hun bijdrage te leveren aan het wiekenfonds”, besluiten Lammers en Berkers. Je kunt ook een bedrag overmaken door onderstaande QR-code te scannen met de camera van je smartphone.

 

 

 

 

Foto’s: stichting Holten’s Molen/gemeente Deurne/Josanne van der Heijden/Harold van der Burgt

- Advertentie -
Lees ook

Meest Gelezen