Home- DeurneBrandweer roept op tot extra alertheid vanwege verhoogd risico op natuurbranden in...

Brandweer roept op tot extra alertheid vanwege verhoogd risico op natuurbranden in gemeente Deurne

Vanwege de aanhoudende droogte is er op dit moment in gemeente Deurne nog steeds een verhoogd risico op natuurbranden. De brandweer roept daarom op om alert te zijn als je de natuur ingaat: “Zie je iets verdachts of zie je iemand vuur maken? Bel 112.” Ook in het geval je rook of een beginnende brand ziet, mag je het alarmnummer bellen.

De afgelopen weken is de brandweer meerdere keren in actie moeten komen in verband met bos- en bermbrandjes aan onder andere de Hanenbergweg en Helmondsingel in Deurne. Vanwege de droogte is de kans op uitbreiding van het vuur groot en daarom geldt op dit moment in heel Nederland ‘fase 2’. Dit betekent ook dat bij de melding van een natuurbrand uit voorzorg met veel materieel wordt uitgerukt.

‘Kan snel uit de hand lopen’
“Een natuurbrand kan zich in droge periodes snel en onvoorspelbaar ontwikkelen, zeker bij harde wind”, zegt de brandweer. “Een klein brandje in een bos of op de hei kan al snel uit de hand lopen. Vuur kan zich razendsnel verspreiden via kruinen van bomen en kan heel onverwachts op de grond opduiken. Terreineigenaren, natuurbeheerders en hulpdiensten zijn in deze periode extra alert, maar we vragen ook jouw medewerking om de gevolgen van natuurbrand te voorkomen of te beperken.”

De brandweer geeft daarom een aantal tips en adviezen. Zo wordt afgeraden om in een natuurgebied te roken. “Doe je het toch, maak je sigaret dan zorgvuldig uit voordat je hem weggooit. Let op of er misschien een rookverbod geldt.”

Stukje glas
Daarnaast is het belangrijk dat je afval niet in de natuur achterlaat maar in een afvalbak gooit. “Als dat niet kan, neem het afval mee en gooi het thuis weg. Een stukje glas waar de zon op schijnt kan namelijk al brand veroorzaken”, legt de brandweer uit.

Verder mag je in natuurgebieden geen open vuur stoken. Ook vuurkorven, fakkels, wensballonnen en vuurwerk zijn niet toegestaan, net als in de natuur koken met open vuur op vaste brandstoffen, zoals hout of houtskool en briketten.

Katalysator
Een tip van de brandweer waar je misschien minder snel aan denkt, gaat over de plek waar je je auto parkeert. De katalysator, die vaak aan de onderkant van voertuigen zit, wordt erg heet. Als je de auto in droog, hoog gras wegzet, kan dat daardoor in brand vliegen. Daarnaast moet je bij het parkeren van je auto opletten dat je dit niet doet op bospaden, omdat brandweervoertuigen altijd vrij baan moeten hebben in het geval van een natuurbrand.

In het geval van een natuurbrand wordt geadviseerd om niet te wachten op hulp. “Vlucht zo snel en ver mogelijk weg van de brand, indien mogelijk naar de openbare weg. Loop niet voor de brand uit of in de richting waarin de brand zich verspreidt, maar haaks op de brand”, adviseert de brandweer. “Daarmee is de kans kleiner dat de brand je inhaalt. Help ook andere mensen en kinderen om op een veilige plek te komen.”

Exacte locatie
Bij een verdachte situatie kun je 112 bellen. Geef hierbij de plek van de brand zo precies mogelijk door. Als jezelf de exacte locatie niet weet, kun je de meldkamer toestemming geven om de precieze locatie van jouw smartphone te traceren.

Voor wie lange wandelingen maakt door onbekend gebied, is het advies van de brandweer om een topografische kaart, GPS of wandel-app mee te nemen. Daarbij moet je ook rekeninghouden met dat je niet overal in de natuur goed bereik hebt met je mobiele telefoon.

Foto: Harrie Grijseels

- Advertentie -
Lees ook

Meest Gelezen