Die haveloos uitziende man die door de straten zeult met een grote plastic tas, die ontwijken de meeste mensen het liefst. Maar zou je dat ook doen als je het verhaal achter zijn zwerversbestaan kent? En is het leven als landloper alleen maar kommer en kwel of bestaat er ook een andere kant? Dit en meer verwerken De Peelcomedianten uit Deurne in hun nieuwe toneelvoorstelling Vagebond.
Vanaf half november treedt de toneelclub vier maal op in Den Draai. Het verhaal is oorspronkelijk geschreven door Anton Hol, onder de titel ‘Dwaalsporen en zoeklichten’, maar geheel naar traditie van De Peelcomedianten is er een fikse eigen draai aan gegeven, vertelt voorzitter Stefan van der Heijden aan DMG.
“Wij hebben behoorlijk wat regionale elementen in het verhaal verwerkt. Dat blijven we trouwens doen tot het laatste moment. We houden ervan de actualiteit mee te nemen in onze voorstelling. Onze leden zijn allemaal vindingrijk en komen regelmatig met ideeën op de proppen.” Alles gaat in samenspraak met regisseur Barrie van den Heuvel, met wie de Deurnese vereniging nu drie jaar samenwerkt.
Een eigen vrijstaat
Het verhaal draait om zes zwervers, vier mannen en twee vrouwen, die allemaal zo hun eigen reden hebben om in een oude spoortunnel te leven. Als die tunnel gesloopt dreigt te worden, richten ze de vrijstaat Vagebond op. Met hun eigen vlag en woorden als wapens gaan ze de strijd aan met de gemeente.
Ondanks dat er veel humor in de voorstelling zit, is het geen blijspel. Van der Heijden: “Wij kiezen niet enkel voor de gulle lach, maar willen ook een verhaal vertellen. Dit keer gaat dat over iets wat onderbelicht is in onze maatschappij: mensen die op straat leven. Zit er ook nog een lichtere kant aan het zwerversbestaan of is het alleen maar zwaar? Waarom kiezen sommigen er bewust voor?”
De cast bestaat nagenoeg uit dezelfde leden als vorig jaar: Cathelijne Beijersbergen, Ellen de Jong, Frits Regtien, Joost de Haan, Mario van Rijt en Stefan van der Heijden. Annemarie Evers is gestopt en oud-lid Michiel van den Boogaart is weer terug.
Vagebond is te zien op 14, 15 en 22 november ’s avonds en op 23 november om 15.00 uur ’s middags. Kaartjes kosten 12,50 euro en zijn verkrijgbaar op de website van de Peelcomedianten.
Afbeeldingen: De Peelcomedianten