Sanne Lingers staat zondag 16 maart op het open podium van Sessie X in gemeenschapshuis ’t Hofke van Marijke in Deurne. De Helmondse vertelt tijdens haar optreden meer over haar verleden waarin ze aan zelfmutilatie deed. Ze wil graag het taboe rond dit thema de wereld uit te helpen: “Voor mij is het belangrijk om mensen te laten weten dat ze niet alleen zijn.”
In ‘Sessie 32’ – zoals deze editie van het open podium heet – vertelt Lingers haar aangrijpende verhaal. “Ik sneed mezelf, maar doe het nu bijna een jaar niet meer”, zegt ze. In november vorig jaar deed de Helmondse met vier andere jongeren mee aan de foto-expositie ‘De KR8! Van Fotografie’ die in De Warande in Helmond te zien was. Deze tentoonstelling liet zien wat jongeren bezighield.
Op de foto’s van Sanne was te zien dat ze zichzelf sneed, een kant die weinig mensen van haar zagen. Door de foto’s met een groot publiek te delen, viel er een last van haar schouders. “Vroeger deed ik enorm mijn best om mijn littekens te verbergen, maar nu hoeft dat niet meer. Ik deed mee aan de expositie omdat ik mezelf wilde laten zien en opener wilde zijn.”
Taboe doorbreken
Lingers heeft veel therapie gehad om op het punt te belanden waar ze nu is: “Je ziet me op mijn kwetsbaarst op de foto’s die ik maakte. Het is ontzettend spannend en tegelijkertijd enorm bevrijdend om te laten zien wat in mijn leven omgaat.”
Na haar deelname aan ‘De KR8! Van Fotografie’ zet de Helmondse de volgende stap om het taboe rond automutilatie te doorbreken. Ze pakt – letterlijk – het podium en deelt haar verhaal in Deurne. “Wat ‘De KR8! Van Fotografie’ me geleerd heeft, is dat ik meer open mag zijn over mijn verleden. Het delen van mijn foto’s heeft een gesprek op gang gebracht en dat vind ik erg fijn. Ik ga dezelfde foto’s ook in Deurne laten zien en vertel het verhaal erachter. Daarnaast draag ik een zelf geschreven gedicht voor.”
Hulp krijgen
De foto’s en het gedicht zijn hulpmiddelen die Lingers inzet om haar boodschap over te brengen: “Mijn doel is om het taboe dat op zelfmutilatie ligt te doorbreken. Wat ik hoop te bereiken is dat mensen die zichzelf snijden beseffen dat ze niet alleen zijn en dat ze hulp kunnen krijgen.”
Het grootste verschil tussen de fototentoonstelling en het open podium is dat de Helmondse nu echt op de voorgrond treedt. “Bij ‘De KR8! Van Fotografie’ was ik een onderdeel van een groter geheel in de vorm van een foto-expositie. In Deurne sta ik alleen op de planken en draait het even alleen om mijn verhaal”, vertelt ze.
Spannend
Op de vraag of ze het spannend vindt, is Sanne duidelijk: “Ja, nogal! De afgelopen week ben ik druk bezig geweest om mijn verhaal op papier te zetten, zodat ik precies weet wat ik ga vertellen. Dat papiertje dient als back-up. Zo uit mijn hoofd wat vertellen, durf ik nog niet aan.”
Wat haar ook wat onzeker maakt, is dat het nog onduidelijk is hoeveel mensen op het open podium afkomen: “Volgens de organisatie is dat altijd maar afwachten. De ene keer staan er twintig tot dertig mensen voor je neus, terwijl het ook voorkomt dat er wel tweehonderd bezoekers komen opdraven.”
Meerdere plaatsen
De Helmondse heeft de smaak te pakken en wil haar ervaringen op zoveel mogelijk plekken delen met wie het maar horen wil: “Het lijkt me mooi om op meerdere plaatsen mijn verhaal te delen. Ik weet alleen niet hoe ik dat moet aanpakken. Voor mij is het belangrijk om mensen te laten weten dat ze niet alleen zijn en dat zelfbeschadiging een probleem is waar veel mensen mee kampen.”
Sessie X is zondag 16 maart gratis te bezoeken in gemeenschapshuis ’t Hofke van Marijke aan de Rembrandt van Rijnstraat 5 in Deurne. Rond 14.15 uur staat Lingers op het podium.
Hoofdfoto: Sanne Lingers