Een 62-jarige beroepschauffeur heeft afgelopen vrijdag een taakstraf gekregen van 80 uur vanwege het veroorzaken van een zwaar verkeersongeluk in 2023. De man had de lading in zijn bus niet goed vastgemaakt. Toen hij niet goed oplette en plotseling moest remmen op de N279 bij Erp, begon de lading te schuiven en kwam deze door de linker schuifdeur naar buiten. Een tegemoetkomende automobilist kwam met de spullen in botsing en raakte zwaar gewond.
De rechter spreekt van: ‘aanmerkelijk onvoorzichtig en onoplettend handelen van de bestuurder, waardoor een ander zwaar lichamelijk letsel heeft opgelopen’. Het slachtoffer had zeker tien gebroken ribben en een gebroken sleutelbeen. Hij werd drie dagen kunstmatig in coma gehouden en moest een zware operatie ondergaan.
Geen schuld
De advocaat van de Liesselse chauffeur vond dat er geen sprake was van zeer aanmerkelijk onvoorzichtig gedrag: “Door een moment van onoplettendheid heeft verdachte niet op tijd kunnen stoppen met zijn voertuig, maar dat hoeft nog geen schuld op te leveren. Verdachte was zich er niet van bewust dat hij de lading anders had moeten zekeren.”
De rechter vond daarentegen dat de aanrijdingen op 23 juni 2023 op de N279 langs het kanaal ter hoogte van Erp toch echt zijn gebeurd door het handelen van de Liesselnaar: “Verdachte was ondanks de verkeersdrukte afgeleid en heeft zijn voertuig niet tijdig tot stilstand gebracht toen het voertuig voor hem tot stilstand kwam.”
Voldoende aandacht
Hierdoor vond een eerste aanrijding plaats. Omdat de man de lading in zijn auto onvoldoende had gezekerd, is die door de impact van de aanrijding gaan schuiven. “Verdachte is daardoor uit koers geraakt en de lading is gedeeltelijk buiten het voertuig gekomen. Als gevolg hiervan heeft de tweede aanrijding plaatsgevonden”, concludeert de rechter in Den Bosch.
Die vindt dat van een gemiddelde verkeersdeelnemer mag worden verwacht dat deze voldoende aandacht heeft voor de verkeerslichten en het rijgedrag van andere verkeersdeelnemers, zeker als er veel verkeer is. Daarnaast benadrukte de rechter dat de man een beroepsmatige chauffeur is en daarom van hem verwacht mag worden dat hij beter oplet op de weg.
De officier van justitie eiste een taakstraf van 80 uur en een voorwaardelijke ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen van zes maanden met een proeftijd van twee jaar. De rechtbank Oost-Brabant kon zich vinden in dat voorstel.
Foto: Pixabay