Door een samenvoeging van gemeenten ‘Vlierden’ en ‘Deurne en Liessel’ ontstond in 1926 de nieuwe gemeente Deurne. Dat betekent dat dit jaar het 100-jarig bestaan wordt gevierd. In samenwerking met gemeente Deurne en heemkundekring H.N. Ouwerling brengt DMG dit jubileumjaar elke maand een artikel waarin wordt teruggeblikt op de geschiedenis van Deurne, Vlierden, Liessel, Neerkant en Helenaveen.
Dit keer laten we je kennismaken met de eerste burgemeester van de nieuwe gemeente. Dat was Jan Casper van Beek, die al sinds 1917 burgemeester was van Deurne en Liessel. De laatste burgemeester van Vlierden, Herman van Hulten, vertrok na de opheffing van zijn gemeente naar Haps.
Burgemeester Van Beek zette zich sterk in voor de ontginning van het Peelgebied. Onder zijn bestuur werden veel boerderijen gesticht en in erfpacht uitgegeven. Samen met pastoor Roes stimuleerde hij moderne landbouwmethoden en de oprichting van een landbouwschool. Ook de aanleg en verbetering van wegen had zijn aandacht. Minder succesvol was de spoorlijn Deurne–Roermond, die slechts tien jaar bestond.
In 1939 nam Van Beek afscheid als burgemeester. Bij zijn afscheid mocht hij zelf zijn straatnaambordje tegen de gevel van het eerste huis aan de burgemeester van Beekstraat slaan. Zijn opvolger was burgemeester Lambooij, die later bekend werd door zijn betrokkenheid bij de emigratie van Deurnenaren naar Australië. De heemkundekring bewaart nog vele tientallen brieven van en naar deze buitenland-gangers.
Foto: heemkundekring H.N. Ouwerling







