De folkband Veulpoepers 3.0 staat aanstaande vrijdag in Cultuurcentrum Deurne met het programma ‘TEGEN ’T ZUUR!’, een mix van oud en nieuw repertoire. 2026 markeert het jubileumjaar van de band: 50 jaar geleden stonden de Veulpoepers voor het eerst op de planken en de aftrap van het feestjaar vindt plaats in Deurne. Zanger Zjef Naaijkens (73) laat zien dat de boodschap van de vijftigjarige Brabantse band nog altijd scherp en relevant is.
De Veulpoepers ontstonden begin jaren zeventig en werden bekend als Brabantse folk- en protestband met maatschappijkritische liedjes in het dialect. Met humor en rake teksten namen ze politieke en sociale misstanden op de hak. In Veulpoepers 3.0 blaast zanger Zjef Naaijkens de band nieuw leven in, met behoud van de eigenzinnige toon waarvoor de groep al decennia bekendstaat.
‘Tegen het zuur’
“Van oudsher hebben wij ons met onze muziek verzet tegen van alles: kernenergie, apartheid en de Berlijnse Muur. We noemen dat ’tegen het zuur’”, vertelt Naaijkens. “Hoe we dat altijd hebben gedaan, is door positiviteit vanaf het podium naar het publiek te brengen.”
Het optreden in Deurne wordt volgens Naaijkens geen manifestatie. “Het moet wel gezellig blijven.” Wel speelt de band nieuwe muziek die het afgelopen jaar is verschenen, zoals ‘Tegen ’t zuur’ en ‘Strakke pakken’. “Het zijn nummers die nu in deze tijd passen, maar tegelijk van alle tijden zijn.”
Wat hem blijft verbazen, is hoe actueel het oude repertoire nog klinkt. “Die nummers van toen passen vaak nog steeds heel goed. Soms veranderen we een woordje, zoals ‘Dries van Agt’ naar ‘vrienden van de macht’ in het nummer ‘Terrorist’. Of van ‘Telegraaf’ naar ‘fake news’. Maar vaak hoeft het niet eens.”
‘Puinhoop’
“Door de huidige tijd kan het gebeuren dat mensen cynisch worden. Het is gewoon een puinhoop. Als je naar de wereld kijkt, gaan we er niet op vooruit.” Volgens Naaijkens is er sprake van een duidelijke negatieve tendens. “Van Rusland tot Amerika en extreemrechts in Europa en Nederland.”
Bijna vijftig jaar Veulpoepers stemt hem tegelijk verwonderd. “Ik ben verbaasd over dat wat we toen gewoon deden, nu kennelijk nog steeds waarde heeft voor het publiek. We waren in het begin helemaal niet zo bekrachtigd en beredeneerd. Nog steeds eigenlijk niet.”
Kritische muziek
Wat Naaijkens bezighoudt, is het gebrek aan maatschappijkritiek in de muziek van nu. “Er is weinig kritiek. Daar zou veel meer van mogen zijn”, zegt hij. “In Nederland heb je Sophie Straat, maar verder zou ik niet veel artiesten kunnen noemen. Misschien is het een soort zelfcensuur, uit angst voor reacties vanuit de extreemrechtse hoek, bijvoorbeeld op sociale media.” Angst om een mening te verkondigen kennen de Veulpoepers 3.0 in ieder geval niet: “Angst is een slechte raadgever.”
Het optreden van Veulpoepers 3.0 vindt aanstaande vrijdag om 21.00 uur plaats in Cultuurcentrum Deurne. Meer informatie en tickets vind je op ccdeurne.nl.
Bekijk hieronder de promo van ‘TEGEN ’T ZUUR!’.
Foto: Frank van Osch







