Voor niet iedereen die een reis wil maken naar het bedevaartplaatsje Lourdes, is dat even eenvoudig. Daarom organiseren Frits Bouwmans, Francien Bouwmans, Henny van Osch en Christ Manders als ‘De Vrienden van Lourdes’ al 10 jaar lang reizen waarbij de deelnemers volledig ontzorgd worden.
“Het blijkt ieder jaar weer dat we voorzien in een behoefte. De bus is helemaal vol, elke keer weer”, vertelt Christ Manders.
Tienray
Het initiatief begon kleinschalig met een dagbedevaart naar Klein Lourdes: Tienray. “Met mensen vanuit Deurne, Bakel, Milheeze, Liessel, Vlierden en omstreken samen optrekken. Een hele dag gevuld met een Heilige mis, een Mariahulde en natuurlijk ook samen aan tafel”, legt Manders uit.
Omdat er grote vraag bleek te zijn naar de hulp van ‘De Vrienden van Lourdes’ werd in 2020 een stichting opgericht. “Sinds dat jaar hebben we ook de organisatie op ons genomen van een dagbedevaart naar Kevelaer”, vertelt Christ Manders. In 2024 werd de volgende stap genomen met een reis naar het echte Lourdes. “Op 10 januari hadden we de eerste bijeenkomst en op 14 januari zaten we al vol.”
Miljoenen pelgrims
Ze begonnen aan een negen dagen durende reis met een luxe bus naar de Franse Pyreneeën. “Het dorpje aan de voet van de bergketen, waar in 1958 Maria verscheen aan Bernadette. Sinds die eerste keer komen en gaan er miljoenen pelgrims daar naartoe. Dus ook vanuit ons dorp en omgeving”, legt Manders uit.
Een bedevaart is volgens hem niet zomaar een reis: “Een bedevaart onderneem je samen. Een reis met diepgang. Een reis waar je troost, hulp en hoop uit kunt putten. Het brengt je verder op je eigen weg door het leven. Als er ergens een plek is die hoop en houvast biedt, dan is dat Lourdes in Frankrijk wel.”
‘Ook een terrasje’
Ook dit jaar ondernemen ‘De Vrienden van Lourdes’ verschillende activiteiten. “We schrijven de mensen in, ontzorgen ze en bieden een compleet programma aan. We bezoeken samen kerken, maar ook een terrasje”, aldus Manders. In mei vindt een dagbedevaart naar Banneux plaats en in september wordt de grote bedevaartreis naar Lourdes verzorgd. Daarnaast vindt er in oktober de dagbedevaart naar Kevelaer plaats.
Het doel van de stichting is dat iedereen die naar Lourdes wil reizen, dit ook moet kunnen doen. “Onder iedereen verstaan we gezonde mensen, maar heel zeker ook mensen die ziek zijn, afhankelijk van zorg of rolstoel gebonden. Iedereen die wil, moet in de gelegenheid zijn om deze pelgrimstocht te kunnen maken”, stelt Christ Manders. “De kosten moeten deels zelf betaald worden, maar we kunnen ook een belangrijke tegemoetkoming doen vanuit de stichting.”
Deurne en omgeving
De organisatie ontvangt geen subsidies en is volledig een non-profit stichting die door vrijwilligers wordt gerund. “Alle gelden komen ten goede aan hen die het minder breed hebben. De vrijwilligers offeren met plezier een deel van hun vakanties op en dragen ook zelf bij in de onkosten”, vertelt Manders. De stichting zet zich in voor mensen in en om Deurne. “Dus ook inwoners van alle kerkdorpen, maar ook Milheeze, Bakel, Gemert, Helmond mogen bij ons aankloppen.”
In 2025 kunnen circa zeventig pelgrims gebruikmaken van de diensten van ‘De Vrienden van Lourdes’. “Wij trekken met de bus, vliegtuig of trein naar Lourdes”, legt Christ Manders uit. Geïnteresseerden kunnen zich inschrijven of meer informatie inwinnen door een email te sturen naar vriendenvanlourdesdeurne@gmail.com. Daarnaast is er de mogelijkheid om je telefonisch aan te melden. Alle details hiervoor vind je op heiligewillibrorddeurne.nl.
Foto: Pexels