Jarenlang zijn ze er mee bezig geweest om het voor elkaar te krijgen dat er in Neerkant een monument zou komen voor de vijf militairen die tijdens de Tweede Wereldoorlog sneuvelden bij de crash van hun bommenwerper. Zondag was het dan eindelijk zover en werden alle inspanningen van Toine Verstappen, Jurgen Beekers, Harrie van de Mortel, Theo Donkers en Theo Janssen beloond met de onthulling van het eerbetoon aan de bemanning van de Vickers Wellington van het No. 166 Squadron van de Britse Royal Air Force (RAF).
Bij de plechtigheid waren zondag ook circa 25 nabestaanden aanwezig van vier van de omgekomen militairen. In het toestel dat precies 83 jaar geleden neerstortte, zat naast de Britten ook één Australiër.
Wrang
De familie van James Somers had een statement gestuurd dat Beekers bij de onthulling voordroeg. “Op deze plek verloor de jonge bemanning op tragische wijze het leven tijdens hun inzet voor onze vrijheid. Met dit monument willen wij hun moed, opoffering en verhaal blijvend zichtbaar maken voor huidige en toekomstige generaties”, aldus Beekers.
Lees ook: Neerkant krijgt monument voor in WOII omgekomen militairen; ‘Eindelijk erkenning voor deze jongens’
De groep had ook heel graag de Australische nabestaanden ontvangen bij de onthulling. “De reden dat dit niet lukte, is eigenlijk heel wrang”, legt Verstappen uit. “We hadden met hen al langer contact en eigenlijk hadden ze altijd het voornemen om erbij te zijn als het ons zou lukken om een monument te realiseren. Echter is het op dit moment door de situatie in het Midden-Oosten niet haalbaar om vanuit Australië hierheen te vliegen. Dan is het heel pijnlijk om te moeten concluderen dat een huidige oorlog, voorkomt dat de gesneuvelden uit een andere oorlog herdacht kunnen worden.”
Tweelingzus
Verstappen onthult nog een bijzonder detail over één van de Britse bemanningsleden: “Die had een tweelingzus en toen zij overleed is de familie naar ons land gekomen om haar as bij te zetten bij het graf van haar tweelingbroer op het militaire kerkhof Jonkerbosch in Nijmegen. Haar dochter was zondag ook bij de herdenking aanwezig met onder meer haar man en vier dochters.”
Het monument dat zondag werd onthuld bestaat uit meerdere onderdelen. Op het ruime terrein is een twee meter hoge paal te zien met daarbovenop een modelversie van de Vickers Wellington-bommenwerper. “Het is een kunstwerk dat kan draaien en dus gaat bewegen als de wind waait”, zegt Verstappen. Ook één van de twee nabij gevonden loopgraven heeft er een plek gekregen en kan worden bezichtigd.
‘You did it’
Daarnaast is een eerbetoon aan de Royal Air Force geplaatst dat zelfs vanuit de lucht te zien is voor overvliegende piloten; een grote cirkel met een doorsnede van twee meter, met daarin het RAF-logo. “Dat is met mozaïek gevormd in de kleuren rood, wit en blauw”, vertelt Verstappen.
Het nieuwe monument is te vinden aan het Heesterveld in Neerkant. “Niet precies op de plek waar het vliegtuig is neergestort, dat bleek helaas niet mogelijk. Maar deze locatie ligt daar wel heel dichtbij in de buurt en het is uiteindelijk een heel mooi eerbetoon aan deze vijf jongens geworden. Ook de nabestaanden waren onder de indruk en heel dankbaar. We hebben zondag meerdere keren een goedkeurend ‘You did it’ van ze gehoord”, besluit Verstappen.
Foto’s: Ramon van Hoek







