In gemeente Deurne bestaan meerdere WhatsApp BuurtPreventie-groepen. Deze zijn onderdeel van een buurtpreventieproject dat is gestart door de politie en gemeente. Samen met bewoners wordt het uitgevoerd. Het doel is dat mensen hun directe omgeving in de gaten houden en elkaar waarschuwen wanneer ze iets verdachts zien “We signaleren en reageren”, zegt Jeroen Koppens. Hij is beheerder van de alert-groep Deurne West.
In de appgroep zitten tientallen bewoners die vervelende of verdachte situaties melden. “Denk aan een inbraak of gestolen kentekenplaten. In de appgroep kun je vragen of iemand iets heeft gezien of elkaar waarschuwen”, vertelt Koppens. Is er iets ernstigs, dan wordt de politie ingeschakeld. Voor minder dringende zaken is er ook een andere appgroep. “Daar plaatsen we bijvoorbeeld een bericht in als we een sleutelbos hebben gevonden.”
‘Veilige buurt begint bij jezelf’
Koppens hoopt dat meer bewoners zich aanmelden voor de groepen. “Het doel is om samen te werken tussen alle bewoners, ook tussen de alert-groepen zelf. Hiermee let je echt op elkaar en op de veiligheid van de wijk. Dat maakt het wonen ook fijner. En een veilige buurt begint bij jezelf.”
Ook de landelijke Stichting WABP (WhatsApp BuurtPreventie) onderstreept het belang van de initiatieven: “In WABP-groepen letten buurtgenoten extra op verdachte situaties en informeren elkaar binnen via WhatsApp. Dit werkt preventief. Het gaat overlast tegen en zorgt voor meer alertheid en onderlinge informatie-uitwisseling. De wijkagent heeft in de meeste gevallen contact met de beheerders van de WABP-groepen.”
Wintertijd
Zeker nu komend weekend de wintertijd ingaat, kunnen de groepen helpen bij het tegengaan van criminaliteit. “We zijn weer aangekomen in de donkere dagen van het jaar. Tijdens deze periode zijn er natuurlijk de gezellige feestdagen. Maar er zit ook een minder leuke twist aan deze tijd. Statistieken laten zien dat er tijdens deze maanden de meeste inbraken plaatsvinden. Elk jaar in december is het weer ‘bal’”, aldus Stichting WABP.
De organisatie roept daarom deze periode mensen op om samen met buren de wijk een beetje extra in de gaten en mee te doen aan een lokale WABP-groep: “Zo kan je samen met je buurtgenoten verdachte situaties signaleren en eventuele problemen voorkomen.”
700.000 deelnemers
In Nederland zijn er al ruim 10.000 WhatsAppgroepen voor buurtpreventie opgericht, waaraan ruim 700.000 personen meedoen. “Omdat zo veel mensen opletten, kunnen er inbraken voorkomen worden, overlastgevers aangesproken worden op hun gedrag en plegers van kleine misdrijven worden opgepakt”, zegt Stichting WABP.
Wil je ook lid worden van een alertgroep in gemeente Deurne? Meld je dan aan door een email te sturen naar [email protected]. Vermeld hierin je naam, telefoonnummer en adres. Daarna word je ingedeeld in de juiste alertgroep. In Deurne gaat het om de wijken Heiakker, Koolhof, Zeilberg, Deurne West, Deurne Centrum, Sint Jozefparochie en Walsberg. Ook in de omliggende dorpen Vlierden, Liessel, Neerkant en Helenaveen zijn de alertgroepen actief.
Op de website van Stichting WABP vind je een kaart met alle actieve groepen in Nederland. Daarnaast worden er ook tips en een stappenplan gegeven over hoe je een eigen groep opricht.
Foto: Bergopwaarts







