De viering van het vijfjarig bestaan van Natuurbegraafplaats Landgoed Hoeve Ruth in Vlierden is donderdag begonnen met een lezing van Manu Keirse. De hoogleraar is een autoriteit op het gebied van rouw en verlies. Ook tijdens de rest van de jubileumweek vinden er op het terrein aan de Hazeldonkseweg nog allerlei activiteiten plaats.
Sinds de opening in 2020 groeide Natuurbegraafplaats Landgoed Hoeve Ruth uit tot een bijzondere plek aan de rand van het dal van de Aa met veel betekenis voor een groot aantal mensen in de regio. In het landschap tussen heide en bos hebben honderden mensen een laatste rustplaats gevonden voor henzelf of hun dierbaren. Ook veel mensen in de regio hebben bewust alvast voor later gekozen voor een plek bij Hoeve Ruth.
Grootste goed
“Dat zoveel mensen zich inmiddels verbonden voelen met deze plek is ons grootste goed. We willen dit jubileum graag delen met iedereen die zich betrokken voelt of simpelweg benieuwd is naar natuurbegraven en wat Hoeve Ruth betekent”, vertelt initiatiefnemer Wim Swinkels.
Het vijfjarig bestaan is voor het team van de begraafplaats een moment om even stil te staan bij wat in de afgelopen jaren is bereikt. Voor de eerste week van mei is daarom een jubileumprogramma samengesteld waarin ontmoeting, inspiratie en verwondering centraal staan.
Kruidenakker
Zaterdag is er een kruidenwandeling die wordt geleid door herboriste Pascale Bekker. Ze vertelt de bezoekers over de geneeskracht van de kruiden die je aantreft op de kruidenakker van Hoeve Ruth. Ook legt ze uit wat hun werking is en hoe ze praktisch kunnen worden toegepast. De wandeling vindt plaats van 14.00 tot 16.00 uur. Deelnemers kunnen zich vanaf 13.30 uur verzamelen in ’t Veldhuys op Natuurbegraafplaats Landgoed Hoeve Ruth.
Iedereen die eens een kijkje wil komen nemen op het terrein is zondagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur welkom bij de open middag. Bezoekers kunnen dan in een ongedwongen sfeer samenzijn in de natuur, met ruimte voor vragen, ontmoetingen en kennismaking.
‘Uitvaart in scène’
Bijzonder onderdeel van de middag is een ‘uitvaart in scène’. Dit is een nagespeeld afscheid onder begeleiding van uitvaartbegeleidster Franca van de Kerkhof. Deze ceremonie laat tussen 14.00 en 15.30 uur van dichtbij heel realistisch zien hoe een afscheid op Hoeve Ruth kan verlopen.
Tijdens de middag zijn er ook bijdragen van mensen die zich op hun eigen manier verbonden voelen met de begraafplaats. Tom van Duuren vertelt over de ontwikkeling van het landschap en Theo van de Mortel laat als ornitholoog en fotograaf de vogels van Hoeve Ruth horen en zien.
Jaap de Korte toont zijn natuurkisten die zijn vervaardigd van hout dat afkomstig is van bomen op het landgoed. Verder laat Marion Lemmen in haar werk met bloemen en grassen de kracht van eenvoud zien, terwijl Jopie Jonkers haar harp bespeelt in ’t Veldhuys.
Komende maandag sluit meesterbinder Marion Lemmen de week af met een lezing over gracieuze grassen; over hoe schoonheid te vinden is in het gewone en vergankelijke.
Natuurbegraafplaats Landgoed Hoeve Ruth ligt aan de Hazeldonkseweg 24 in Vlierden. Meer informatie en mogelijkheid tot aanmelden vind je op hoeveruth.nl.
Foto’s: Hoeve Ruth