Om de start van het nieuwe culturele seizoen in Deurne te vieren, valt er komende zondag op diverse plekken in het centrum van alles te beleven op gebied van muziek, dans en theater. Tijdens het jaarlijkse Cultuurfestival Deurne presenteren lokale verenigingen, artiesten en culturele organisaties zich en laten zij zien hoeveel er in Deurne op cultureel gebied is te beleven. Het evenement is een initiatief van Leef! Deurne en Cultuurcentrum Deurne.
Het Cultuurfestival speelt zich af in en rond het Tuinpad Park, het Cultuurcentrum Deurne, het Martinetplein, de Willibrorduskerk en De Wieger. Bezoekers kunnen gedurende de middag van de ene naar de andere locatie wandelen en steeds iets anders beleven. Daarnaast vindt er op de Markt het Global Goals Festival plaats.
Livemuziek
In het Tuinpad Park is vanaf 12.00 uur een gevarieerd programma te zien en horen met optredens van onder meer To Enjoy Vlierden, Dansatelier Deurne, Animato, Jeugdzanggroep Melódia, Una Sono en Skoor. Ook zijn er in het park verschillende activiteiten voor jong en oud.
In Cultuurcentrum Deurne kunnen bezoekers zondag onder andere genieten van Music all around, Balletstudio Loes, Orangeman en Janse & De Coomp. In de Martinetzaal vindt opnieuw een speciale editie van Sessie X plaats.
Interactieve Hubtower
Tegelijkertijd zijn er op het Martinetplein verschillende dansoptredens te zien. Bezoekers kunnen hier bovendien kennismaken met de interactieve Hubtower met verschillende instrumenten, zoals gitaren en een drumpad. Wie wil, kan hiermee zelf muziek maken en ervaren hoe het is om samen een band te vormen. In de Willibrorduskerk kunnen bezoekers actief deelnemen aan een open repetitie van Cantiamo.
Bij het festival kunnen de bezoekers niet alleen kijken en luisteren naar anderen, maar ook zelf actief meedoen en nieuwe activiteiten ontdekken. In het Tuinpad Park zijn onder andere Jongerenwerk, TEJO Deurne en Theatergroep Wizzel te vinden. Ook aan de jongste bezoekers is gedacht; zij kunnen zich laten schminken en er is gelegenheid om portretjes te laten maken. Verder zijn de vrijwilligers van Holten’s Molen aanwezig in het Tuinpad Park. Bezoekers kunnen bij de stand kennismaken met de molen en het educatieprogramma Muis Jan en genieten van vers gemaakte pannenkoeken.
Tour De Wieger
Bij De Wieger staat zondag ook alles in het teken van Cultuurfestival Deurne. Van 12.00 tot 17.00 uur kan het publiek gratis het museum ontdekken, luisteren naar livemuziek en deelnemen aan een rondleiding door het monumentale pand. Onder meer de tentoonstellingen Brabant Modern, In het spoor van Sluijters en andere vernieuwers en De Judaskus zijn er zondag te zien. In De Ateliers is daarnaast ‘I know what I saw’ van Karin Bos te bezichtigen.
Wie meer wil weten over de bijzondere geschiedenis van het voormalige woonhuis, de praktijk van Hendrik Wiegersma en de collectie, kan om 14.30 uur aansluiten bij een gratis Tour De Wieger. De rondleiding start bij de balie in het hoofdgebouw. Er kunnen maximaal 15 mensen mee op reis door de wereld van de schilder en dokter. Ook kinderen kunnen De Wieger op hun eigen manier ontdekken. Met verrekijker en potloden in de hand kunnen ze op speurtocht met de museumtuinsafari.
Trio A Dyari zorgt tijdens de middag voor livemuziek bij De Wieger. Het trio van Surinaamse afkomst bestaat uit Ruben Semmoh (gitaar), Gerold Olieberg (bas) en Kenrick Gunther (drums). In hun muziek brengen de muzikanten traditionele Afro Surinaamse en Caraïbische klanken samen met invloeden uit jazz, latin en pop.
Global Goals Festival
In samenwerking met Platform Global Goals vindt gelijktijdig op de Markt het Global Goals Festival plaats. De bedoeling is dat beide evenementen elkaar versterken en samen zorgen voor een levendige en inspirerende middag in het centrum van Deurne.
Van 12.00 tot 17.00 uur wordt gevierd dat Global Goals Deurne vijf jaar geleden een stichting is geworden. Hierbij staan de 17 werelddoelen centraal en wordt zichtbaar gemaakt hoe Fairtrade hier in Deurne wordt toegepast door het platform en vele anderen in de lokale gemeenschap.
Fairtrade Gemeente
Er wordt bijvoorbeeld stilgestaan bij het feit dat gemeente Deurne opnieuw de titel Fairtrade Gemeente ontvangt voor een periode van twee jaar. “De gemeente krijgt de titel, maar alleen als er draagvlak in de samenleving is. Dat is er in Deurne; ruim vijftig organisaties en bedrijven zorgen hiervoor”, zegt Maartje Aarts van Global Goals Deurne. Om 14.00 uur vindt de uitreiking aan wethouder Joan van Rixtel plaats van het certificaat van de verlenging van de titel.
Er is volgens Aarts nog veel meer te doen in het centrum van Deurne: “Het festival is tegelijk gepland en afgestemd met het Cultuurfestival in het Tuinpad Park en het programma van het CCD.” Er is bijvoorbeeld een podium met verschillende soorten livemuziek. “Zoals de jonge muzikant Pim, Dansatelier Deurne, zangers Frankie en Jersey en de band Earth Sisters.” Die laatste muzikanten sluiten de middag af van 15.45 tot 16.45 uur. De vier zangeressen uit Asten worden ondersteund door een violiste, contrabas en gitaar. Ze brengen vierstemmige muziek; van Pokey Lafarge en Bob Dylan tot een blues-nummer van de Pointer Sisters.
Poppentheater
Er is op de Markt ook van alles te doen voor kinderen. “Aan de tekenwedstrijd kunnen kinderen nu al meedoen en hun tekening inleveren bij de bibliotheek. Verder komt er een poppentheater waarbij ze op verschillende manieren creatief bezig kunnen zijn, zoals met een tas versieren”, aldus Aarts. “Omdat er ook mooie prijzen zijn te winnen deze middag bij de verschillende tentjes, is er om 16.45 uur de prijsuitreiking, ook van de tekenwedstrijd voor kinderen.”
Daarnaast is er een inspiratiemarkt waar maatschappelijke organisaties laten zien hoe zij zich inzetten voor de samenleving. Dit zijn initiatieven als de Voedselbank, maar ook Fairtrade-titelhouders, waaronder de kerken, De Ossenbeemd en Daily Deurne. Verder presenteren de gezamenlijke EHBO-verenigingen zich en zijn stichting Boombelijd en Speels Landschap aanwezig.
“Kortom er is veel te beleven”, zegt Aarts. “We hopen op mooi weer, want vorige keer is het festival totaal verregend. Verder zien we graag dat er veel mensen komen die anderen willen ontmoeten.”
Foto: Harold van der Burgt







