Er geldt komende dinsdag van 06.00 tot 17.30 uur een parkeerverbod in de Harmoniestraat voor het gedeelte bij appartementencomplex De Posthoek in Deurne. In verband met hijswerkzaamheden zijn de parkeerplaatsen tijdelijk niet beschikbaar. Ook wordt een deel van de weg afgesloten.
De gemeente heeft waarschuwingsborden geplaatst bij de vakken om automobilisten te waarschuwen dat er dinsdag op die plek geen auto’s geplaatst mogen worden.
De afsluiting van de parkeerruimte en een gedeelte van de Harmoniestraat is nodig voor de plaatsing van een hijskraan die materiaal op en van het dak van Cultuurcentrum Deurne gaat takelen. Deze werkzaamheden maken deel uit van de verduurzaming van het gebouw.
Het is in de renovatieperiode nu de vierde keer dat de weg en parkeervakken een dag lang worden afgesloten voor het takelwerk.
Een nieuwe mijlpaal is vrijdagavond bereikt door de leden het Dutch Domino Team, waaronder Peter van Otterdijk uit Vlierden. Het doel om meer dan een miljoen dominostenen te laten vallen is behaald. In sporthal Veenendaal West vielen er in totaal 1.070.134 om, waarmee de groep fanatiekelingen hun eigen record ruimschoots heeft verbroken.
Twee weken lang waren ze ermee bezig om alle stenen klaar te zetten. “Dat was echt een gigantische klus”, vertelt Peter. Hij en zijn zoon Wim maken al jaren deel uit van het bijna veertigkoppige team. Naast het behalen van het record, vierde het Dutch Domino Team vrijdag ook haar 15-jarig bestaan.
Meer ruimte
De Vlierdenaar was bij het bouwen verantwoordelijk voor het logistieke deel van het spektakel. “Daar komt enorm veel bij kijken. Je moet om te beginnen een ruimte hebben waar zo’n groot bouwwerk kan worden neergezet. Dit jaar waren we al uitgeweken naar een andere hal waar we meer ruimte hadden; een oppervlakte van 25 bij 40 meter. Toch paste het allemaal, maar net”, zegt Van Otterdijk.
“Eerdere jaren hadden we buffers van circa vier meter en deze keer waren die maar één meter breed. Dat zijn de paden waar we als ondersteunende leden over moeten manoeuvreren om alles aan te leveren en de lege dozen weer af te voeren”, legt Peter uit. “Zowel de bouwers als de mensen die op de achtergrond alles in goede banen leiden, moeten hun werk dus heel bedachtzaam doen.”
Acht nationaliteiten
Om het monsterproject uit te voeren, moet er flink wat aan materialen worden versjouwd. “Alleen alle dominostenen bij elkaar krijgen en naar Veenendaal vervoeren is al een hele klus”, vertelt Peter. Er werden er dit keer in totaal 1.085.000 geplaatst. “Die moeten dus allemaal naar de sporthal worden vervoerd en heel gestructureerd aangeleverd worden bij de bouwers.”
Bij deze recordpoging hielpen mensen mee van acht verschillende nationaliteiten. “Het is een groep van 35 tot 40 personen die dus twee weken lang beschikbaar moet zijn om elke dag te werken aan het project. We begonnen iedere dag om negen uur en dan werkten we door tot het middaguur. Daarna hadden we dan een half uurtje pauze en gingen we weer door tot half zes, met tussendoor nog een evaluatiemoment”, zegt Van Otterdijk.
Bloed, zweet en tranen
Tijdens de twee bouwweken verbleven de leden van het Dutch Domino Team vrijwel voortdurend in de sporthal. “We mochten van de gemeente Veenendaal in de kleedkamers slapen, zodat we in de ochtend meteen weer aan de slag konden. In de avond had iedereen vrij en konden we even relaxen”, vertelt Peter. “De één ging bijvoorbeeld sporten of wat lezen, maar er waren ook mensen bij die gewoon nog even door gingen met bouwen.”
Alle bloed, zweet en tranen die er in het immense project zijn gestoken, bleken vrijdagavond meer dan de moeite waard. Om 19.00 uur werd de eerste dominosteen omver geworpen en ongeveer een uur later kon de verlossende conclusie worden getrokken dat er 1.070.134 stenen waren gevallen.
Van Otterdijk is zaterdagmiddag te gast in het DMG-radioprogramma Ramon On Air. Rond 16.40 uur vertelt hij meer over zijn domino-avontuur. DMG Radio is te beluisteren in de regio Deurne op 106.2 FM en in heel Zuidoost-Brabant via Ziggo digitale radio op kanaal 918 of op kanaal 79. Online kun je naar DMG luisteren via dmgdeurne.nl en de DMG-app die gratis is te downloaden in Google Play en de App Store.
Zo’n vijftig kunstenaars uit Deurne en omgeving hebben belangeloos schilderijen, grafisch werk en beelden beschikbaar gesteld voor de veiling die zondag bij De Wieger plaatsvindt. Met de verkoop van de kunstwerken wil het museum extra geld inzamelen voor de verduurzaming en uitbreiding van het pand.
Altijd al een beeld van Joep Coppens in huis willen hebben of een schilderij van Emelie Jegerings? Zondag is je kans, want dan brengt de van Tussen Kunst & Kitsch bekende veilingmeester Pieter Jorissen diverse stukken onder de hamer. Dit gebeurt onder toeziend oog van notaris Hannelie Jagtenberg. “Er is voor iedere smaak en budget een mooi kunstwerk te koop”, meldt het museum.
Jaren 80
De opbrengst van de veiling heeft De Wieger hard nodig, want het monumentale pand is sinds de jaren 80 niet meer gemoderniseerd. Met een renovatie en verduurzaming wil het museum het gebouw weer up-to-date maken voor de 21ste eeuw. Over hoe dat er precies uit moet gaan zien, zijn het bestuur en de directie van het museum over in gesprek met de gemeente Deurne.
Om de noodzaak van een verbouwing te onderstrepen, heeft een vijftigtal kunstenaars uit Deurne en omgeving de handen ineen geslagen voor de benefietkunstveiling. Het evenement ‘Buiten-Gewoon De Wieger’ start om 11.30 uur in het Tuinpad Park. De steltlopers en jongleurs van Hebbes leiden de bezoekers vervolgens naar de tuin van De Wieger, waar optredens plaatsvinden van Trio Mario van Ooij, Ger Holtermans, Harry Lunenburg en René Ziedses des Plantes.
‘Met liefde en vakmanschap gemaakt’
Om 13.45 uur begint de kunstveiling. “Door te bieden steun je niet alleen het museum, maar neem je ook een uniek stuk mee naar huis dat met liefde en vakmanschap is gemaakt”, aldus de organisatie. Na de veiling zijn er uiteenlopende optredens en creatieve demonstraties. De uitslag van de veiling en de opbrengst wordt rond 16.00 uur bekend gemaakt.
Bij de veiling komt er werk onder de hamer van Jan Althuizen, Pieter Arts, Henry van den Berkmortel, Tony van Bragt, Emy Breedveld, Helma Brekelmans, Anaïn Boving, Jeanne van de Broek, Hans Cillessen, Johan Claassen, Els Coppens, Joep Coppens, Annie van den Corput, Theo van Dam, Dicky Drenth. Catharina Driessen, Arjan van Helmond, Geert Jacobs, Emelie Jegerings, Harrie Jegerings, Anton Fransen, Corry Graat, Ans Kanters, Maria Knapen, Trees de Kruijf Swart, Sandra Lingg, Harry van Lunenburg, Thijs van de Manakker, Dorien Melis, Jeanne Melief, Miny Mennen, Karin Toma, Jolanda Tielens, Vincent van Ojen, Angelika Poels, Conny Raeskin, Richard Smeets, Theo Spaay, Wil Teeken, Jolanda Tielens, Karin Toma, Anja Verberne – van den Boomen, Ellen Voets, Petra van de Vorst, René Ziedses Des Plantes en Marije Zuidweg.
De entree bij ‘Buiten-Gewoon De Wieger’ is gratis. Bekijk hieronder alle kunstwerken die worden geveild.
Ellen Voets
Drie beren, z.j.
olieverf op linnen, 55 x 55 cmAngelika Poels
Onvoorspelbaar, 2020, olieverf op linnen, 80 x 60 cmTheo Spaaij
En profile, z.j.
olieverf op doek, 60×70 cmHans Cillessen
Levensboom, z.j.
gemengde techniek
ca 40×50 cmEmelie Jegerings
Roodborstje,2025.
olieverf op plexiglasin eikenhouten standaard, 20 x 40 cmJoep Coppens
Bekommernis, 2013
brons, 19 cm hoogAnton Fransen
GMC, 2024
olieverf op katoen
90 x 120 cmAnton Fransen
Levidi, 2022
olieverf op katoen
90 x 120 cmAnton Fransen
Kalidromos, 2014
olieverf op katoen
100 x 150 cmWil Teeken, compositie, 2001
acryl op doek, ca 90×60 cmMiny Mennen
Zonder titel, z.j.
hardsteenTheo van Dam
Acrobatisch paar, z.j.
brons
ca 150 cmTrees de Kruijf Swart
Dame die op haar eigen benen staat, z.j.
Belgisch hardsteen, ca 40 x 20 cmHarry van Lunenburg
Heksen op reisHarry van Lunenburg
HeuvelsHarry van Lunenburg
Jan Klaassen in de studio, illustratieHarry van Lunenburg
De Vos, illustratieGeert Jacobs
Dwarsfluit, z.j.
keramiekConny Raeskin
Onschuld, z.j.
35×20 cmMiny Mennen
Zonder titel, z.j.
Portugees marmerKarin Toma
Frozen Leaves
Acrylverf en mixed media, 60 x 60Karin Toma
Along the Pond
acrylverf en mixed media, 60 x 60Anja Verberne – van den Boomen
Stier, z.j.
olieverf op doek
50 X 70 cmPetra van de Vorst
’n Zus, z.j.
olieverf
ca 40 x 35 cmJolanda Tielens
Klaprozen in Vlierden
15 x 15 cm Jolanda Tielens
De berken, z.j.
olieverf op doek
25 x 15 cmVincent van Ojen
Appelboom, z.j.
houtsnede, 40 x 32 cmRené Ziedses Des Plantes
Titel: Interne Overpeinzing
Acryl op mazonite 134×27Ans Kanters
Zonder titel, z.j.
Raku
ca 30×30Johan Claassen
Omzien
gemengde techniek
33 x 24 cmDorien Melis
Zonder titel, 1996
Ca 15 x 20 cmDorien Melis
Zomerleven, 2005
30 x 38 cmDicky Drenth
Beeldend Kunstenaar
Titel: Malaga 11
Acryl op linnen 80×100Helma Brekelmans
Rug van jonge vrouw in korset, z.j.
olieverf op doek
80×100 cmSandra Lingg
Colorful, z.j.
acryl op linnen
100 x 80 cmAnnnie van den Corput
Tuinpad van mijn vader, naaldkunst op hout gespannen, 2018
41×69 cm alleen het doek Els Coppens
Twee gelieven in de vlammen, 1989
ca 40×35 cmHarrie Jegerings
Goudsbloemen Leo Gestel
geprinte aquarel op Tesuki-Washi, giclée kunstdruk met certificaat 1/1,
unieke afdruk, 28 x 34 cmJeanne Melief Mycelium Gefused spectrumglasTony van Bragt
Montmartre, 1953
73×60 cmAnton Fransen
Meteora, 1984
olieverf op linnen, 90×70 cmMarije Zuidweg
Melting Heart Print op Professional Velvet
45×45 cm in een baklijstJan Althuizen
Rode Horizon 1, z.j.
Gemengde techniek, ca 100 x 60 cmEmy Breedveld
Gaugain ontmoet Wouters, z.j.
schildering op papier, 97×82 cmJeanne van de Broek
Landschap, z.j.
werk op papier, ca 45x 40 cmArjan van Helmond
Bouquet 2
Olieverf op doek, 50 x 50 cmCorry Graat
Serie Gevaarlijk wonen, inkt op papier.
32×42 cm in lijstJohan Claassen
Namaakberendroom
12 x 47 x 11 cmCatharina Driessen, It’s Cold , 2021
olieverf op OSB, 40×40 cmPoster van een sprookje Geschonken door De ZorgboogPoster van een sprookje Geschonken door De ZorgboogRichard Smeets
Beeldend Kunstenaar ingeleverd door Hans Reijnen
Strand scene Litho met lijst, 1971Maria Knapen
Route naar Santiago (deel van serie)
Print op doek, ca 180 x 60 cm
De snelweg A67 wordt volgende maand een heel weekend afgesloten vanwege asfalteringswerkzaamheden. Verkeer wordt tijdens het werk omgeleid via onder andere de A73, A2, en N270.
De weg is in de richting van Venlo naar Eindhoven dicht van vrijdag 12 september 21.00 uur tot maandag 15 september om 05.00 uur. Er is dan geen verkeer mogelijk tussen knooppunt Zaarderheiken en Liessel.
Dit geldt ook voor de parallelweg, verbindingswegen en op- en afritten bij Venlo-Noordwest, Panningen en Liessel. Daarnaast is parkeerplaats De Slenk niet bereikbaar en zijn het Esso-tankstation bij Helenaveen en de parkeerplaats gesloten.
Voorafgaand aan de weekendafsluiting tussen Venlo en Liessel voert Rijkswaterstaat ook werkzaamheden uit op de A67 tussen Straelen en knooppunt Zaarderheiken. Hiervoor wordt dat gedeelte van de snelweg van 20.00 uur tot 06.00 uur afgesloten, van 8 tot en met 12 september.
Bij deze onderhoudswerkzaamheden is de A67 dicht vanaf de Duitse grens richting knooppunt Zaarderheiken. Het verkeer wordt omgeleid via het Duitse wegennet.
De actiedag voor de door brand getroffen gezinnen uit Maassingel is zaterdagochtend van start gegaan op DMG Radio. Luisteraars kunnen de hele dag hun favoriete plaat aanvragen in ruil voor een donatie bij de crowdfundingsactie van Wijkraad Koolhof. Tot nu toe is er al meer dan 7.000 euro ingezameld.
Meteen vanaf de start van de actiedag op DMG Radio stroomden de verzoekjes en donaties binnen. “Het is hartverwarmend om te zien”, zegt voorzitter Jan Krijnders van de wijkraad. “Mensen uit heel Deurne, maar ook de rest van het land melden zich bij ons met de vraag of ze iets kunnen doneren. Het is echt overweldigend.”
De bewoners van de vier afgebrande huizen zijn inmiddels voorzien van onder meer kleding. “Ze zijn bij al bij Pompidom en de kledingbank langs geweest, dus de eerste nood is weg. Voor alle andere dingen die nu worden aangeboden, hebben we een lijst aangelegd. Hierop zetten we alle spullen die mensen willen doneren, zodat we op een later moment daar eventueel gebruik van kunnen maken”, legt Krijnders uit.
Volgens de voorzitter van Wijkraad Koolhof kunnen mensen die een steentje bij willen dragen, op dit moment het beste een donatie doen bij de crowdfunding: “Het is nu moeilijk in te schatten waar de bewoners op langere termijn behoefte aan hebben, dus het beste is om te doneren bij de actie. We hebben een bankrekening geopend waarop al het geld voor de getroffenen wordt verzameld.”
Wil je ook een donatie doen voor de getroffen gezinnen? Maak via de crowdfundingspagina een bedrag over en zet in het tekstvak welk liedje je vandaag wilt horen op DMG Radio.
Het is een spannende tijd voor Peter van Otterdijk uit Vlierden, want hij doet in het Dutch Domino Team (DDT) mee aan de recordpoging om ruim één miljoen dominostenen neer te zetten én om te laten vallen. Het eerste gedeelte van de enorme uitdaging zit er vrijdagmiddag al op. “We zijn bij het plaatsen van de stenen de één miljoen ruimschoots gepasseerd”, vertelt Peter opgelucht.
Samen met zijn zoon Wim uit Asten en bijna veertig anderen zijn ze al twee weken non-stop bezig om alles op te bouwen in sporthal Veenendaal West. “We zijn op vrijdag 8 augustus gestart met de eerste dominostenen en zijn heel gedisciplineerd te werk gegaan”, zegt Van Otterdijk. “Dit keer is het thema ‘Milestones’ vanwege de vele mijlpalen die we hebben bereikt. We vieren met deze editie namelijk ook het 15-jarig jubileum van het Dutch Domino Team. Hoe mooi zou het dan zijn als het ons vanavond lukt om meer dan één miljoen stenen te laten vallen.”
Allerlei nationaliteiten
In het team bevinden zich bouwers met allerlei nationaliteiten. “Ze komen uit België, Frankrijk, Duitsland, Oostenrijk, maar ook zelfs uit de Verenigde Staten, Australië en China. De voertaal onder de deelnemers is daarom ook Engels”, legt Peter uit. Hijzelf en zijn zoon bouwen inmiddels niet meer mee, maar zorgen ervoor dat alles in goede banen wordt geleid. “Wim heeft de leiding over het hele project en ik zorg voor ondersteuning in de uitvoering.”
“Ik zorg zeg maar voor het logistieke gedeelte. Daarbij moet je dan heel voorzichtig tussen de bouwwerken door manoeuvreren. Ook moet je opletten dat je de bouwers niet uit hun focus haalt.”
Van Otterdijk is daar net als alle andere leden van het team de hele dag mee bezig. “We zijn de afgelopen twee weken elke ochtend om negen uur gestart. We hebben wel wat pauzes tussendoor en momenten dat we evalueren hoe het bouwen is gegaan, maar verder hebben we volgens een strak regime dagelijks tot ongeveer half zes doorgewerkt. Om de dag erop meteen weer door te kunnen gaan, hebben we zelfs overnacht in de kleedkamers van de sporthal. Daar hebben we met de gemeente afspraken over gemaakt.”
Voor Peter is het bij het project zaak dat de bouwers op hun wenken worden bediend: “Ik zorg zeg maar voor het logistieke gedeelte. Dat de juiste stenen worden aangereikt, lege dozen worden weggehaald en natuurlijk ook dat de mensen van eten en drinken worden voorzien. Daarbij moet je dan heel voorzichtig tussen de bouwwerken door manoeuvreren. Ook moet je opletten dat je de bouwers niet uit hun focus haalt.”
Climax
Voor vader en zoon Van Otterdijk komt deze vrijdagavond de climax van de gigantische klus. “Vanavond is de ‘falldown’ zoals dat wordt genoemd. Dat is een ontzettend spannend moment. We hopen dat alle stenen gaan vallen. Als dat zo is, gaan we ruim over de één miljoen heen en hebben we er nog een mijlpaal bij”, besluit Peter.
Vrijdag wordt om 18.00 uur het publiek in de sporthal in Veenendaal verwelkomd. Om 19.00 uur wordt de eerste dominosteen omvergeworpen en begint het spektakel, dat bij elkaar bijna een uur duurt. Je kunt de ‘falldown’ vrijdagavond bekijken via het YouTube-kanaal van het Dutch Domino Team.
Vanwege werkzaamheden van Enexis wordt de Rijntjesdijk in Vlierden opnieuw ruim twee maanden afgesloten voor doorgaand verkeer. Zowel het zandpad als fietspad zijn dicht van maandag 1 september tot en met vrijdag 14 november.
Netbeheerder Enexis voert in die periode het tweede deel van haar werkzaamheden uit op de Rijntjesdijk. Hierbij worden door Bam Energie en Water Zuid de elektriciteitskabels vervangen en het net verzwaard. Op deze manier blijft de levering van stroom volgens de netbeheerder ook in de toekomst betrouwbaar en veilig.
“Het aantal zonnepanelen neemt explosief toe, er komen steeds meer laadpalen om auto’s op te laden en warmtepompen om woningen te verwarmen. De overgang naar all-electric in een woonwijk vraagt ongeveer drie tot vier keer zoveel vermogen. Daarbij is er ook een groeiende vraag naar het verzwaren van aansluitingen”, aldus Enexis.
In maart werd de Rijntjesdijk tussen Vlierden en de N279 ook al weken lang afgesloten voor het eerste deel van de werkzaamheden. Het zandpad wordt nu opnieuw open gegraven om nog meer kabels ondergronds aan te brengen.
De gemeente verzorgt op zaterdag 20 september in het Huis voor de Samenleving en op de Markt een speciale bijeenkomst voor veteranen uit Deurne. Hierbij worden de (oud-)militairen door de gemeente in het zonnetje gezet.
De lokale veteranendag is bedoeld om het contact tussen veteranen en de samenleving te versterken en het bewustzijn te vergroten over de bijdrage die de militairen hebben geleverd aan vrede en veiligheid.
Ook jongeren
In Nederland zijn er meer dan honderdduizend veteranen, waarvan er ruim 170 in de gemeente Deurne wonen. Bij Stichting Veteranen Deurne merken de leden dat hun bekendheid vrij klein is: “Veel mensen denken dat veteranen ouderen zijn, maar dat hoeft helemaal niet. Er zijn jongeren van 21 jaar die uitgezonden zijn geweest en er dus ook onder vallen. Het gaat om alle Nederlanders die ons land dienden in een oorlogs- of vredesmissie.”
De bijeenkomst in het gemeentehuis moet eraan bijdragen dat voortaan meer mensen weten wat veteranen zijn en wat ze voor onze samenleving betekenen. “Tijdens deze bijzondere dag willen wij onze waardering en erkenning uitspreken voor de inzet van onze veteranen”, aldus de gemeente.
Witte Anjerperkje
Om 11.30 uur worden de uitgenodigde veteranen ontvangen in het Huis voor de Samenleving, waarna ze om 12.20 uur vertrekken naar het Witte Anjerperkje in het Tuinpad Park. Daar wordt het signaal taptoe gegeven en wordt twee minuten stilte gehouden. Tot slot vindt de kranslegging plaats. Iedereen die zich betrokken voelt, mag hierbij aansluiten. Daarna is er van 13.00 tot 15.30 uur de veteranendag op de Markt met verschillende kraampjes.
Veteranen die zijn geregistreerd bij het Veteraneninstituut hebben een uitnodiging ontvangen. Ook niet-geregistreerde veteranen zijn welkom bij de bijeenkomst.
Foto: gemeente Deurne/Nederlands Veteraneninstituut
Diverse muzikanten traden in de maanden juli en augustus op bij Friday Night Live op het Martinetplein in Deurne. Deze vrijdag sluit de band Bakelied de reeks concerten af op het terras van Cultuurcentrum Deurne.
Het muziekgezelschap bestaat uit onder meer zangeres Djem van Dijk, die ook de percussie verzorgt. Ook Marcel van der Schot levert een vocale bijdrage en bespeelt daarnaast het accordeon en de piano. Kees van den Hoogen speelt gitaar en is tevens met zijn stem bij Bakelied te horen. De contrabas wordt bespeeld door Erik van Loo.
Als voormalig bandleden van Joris Linssen & Caramba en Treble hebben ze flink wat ervaring, die ze meebrengen naar het podium in Deurne. “Meezingen gaat vanzelf. Dansen ook”, aldus Kees, Marcel, Erik en Djem.
De band speelt eigen werk en herkenbare Nederlandstalige liedjes van vroeger en nu. “Altijd met respect voor het origineel en een warme, persoonlijke benadering”, leggen de bandleden uit. Daarbij brengen ze een eerbetoon aan artiesten, zoals Jacques Brel, Bløf en Froukje.
Het optreden op het Martinetplein begint om 20.00 uur en de toegang is gratis.
Sportpark De Kranenmortel in Deurne is op dinsdag 14 oktober het toneel van de Jonger Oranje Talentendag. Hierbij kunnen zowel jongens als meisjes van 6 tot en met 13 jaar hun ‘skills’ laten zien. Bij het evenement op het terrein van SV Deurne zijn profclubs aanwezig om jonge nieuwe voetbaltalenten te scouten. Ook niet leden van SV Deurne mogen meespelen.
Tijdens de Jonger Oranje Talentendag hoeven de deelnemers geen tijd op de bank door te brengen en kunnen ze voortdurend spelen in veel korte en snelle 4-tegen-4 partijtjes.
Eigen hesje
Elke speler krijgt een eigen hesje met een unieke kleur en nummer, zodat de profscouts gemakkelijk de talenten kunnen spotten. Er wordt gespeeld in verschillende leeftijdsgroepen. Het evenement vindt dinsdag 14 oktober van 9.45 tot 14.45 uur plaats bij SV Deurne op Sportpark De Kranenmortel aan de Energiestraat 7 in Deurne. Inschrijven kan via jongeroranje.nl.
Jonger Oranje is een initiatief dat in 2007 werd gestart door voetbalfanaat Ed Kuijper. Hij zag op tv hoe miljoenen mensen ademloos keken naar Jong Oranje op het EK Onder-21 en dacht: ‘Waarom bestaat er nog geen plek waar jonge voetballers zelf kunnen laten zien wat ze in huis hebben, met echte scouts erbij?’
Kaj Sierhuis
Uit die vraag ontstond een jaar later Jonger Oranje. Het moest in het idee van Kuijper niet zomaar een talentendag worden, maar een voetbalplatform vol actie, beleving, scouting, prijzen en kansen: “In 2008 trapten we af bij Fortuna Wormerveer, samen met profclub AZ, Donald Duck en niemand minder dan Rafael van der Vaart als ambassadeur.”
Onder de 500 jonge voetballers bevond zich toen ook Kaj Sierhuis, die nu Eredivisie-spits en ambassadeur is van Jonger Oranje.
In het water van de visvijvers in de Burgemeester Roefslaan en het Heiakkerpark in Deurne zijn blauwalg en botulisme geconstateerd. Waterschap Aa en Maas waarschuwt met borden op de plekken, omdat bij aanraking met of inname van blauwalg de kans bestaat op huidirritatie, duizeligheid, ademhalingsproblemen en ernstige maag- en darmklachten.
“Met de warmte steekt op veel plekken blauwalg de kop op. Blauwalgen scheiden giftige stoffen af die kunnen zorgen voor gezondheidsklachten bij mensen en dieren. Ook kan de aanwezigheid van blauwalg consequenties hebben voor beregenen uit oppervlaktewater en veedrenking”, aldus het waterschap. “Bij grote hoeveelheden ontstaat er dan meestal een blauwgroene drijflaag op het water.”
Als je blauwalgen hebt aangeraakt, is het advies om je zo snel mogelijk af te spoelen met water. Bij klachten wordt aangeraden om contact op te nemen met je dokter of dierenarts. Het waterschap adviseert hondeneigenaren om hun huisdieren niet te laten zwemmen in natuurwater met blauwalg: “Van deze giftige bacteriën kan je hond ziek worden.” Ook wordt gevraagd om rekening te houden met aanwezige blauwalg bij het beregenen van gewassen en als je vee uit sloten of beken wil laten drinken.
De bacterie botulisme is met name gevaarlijk voor vissen en watervogels. Het waterschap adviseert om eventuele dode dieren niet aan te raken en om melding te maken bij Aa en Maas. Zij ruimen de dieren zo snel mogelijk op. Een melding doorgeven kan via aaenmaas.nl
Met behulp van de Stimuleringsregeling Landschap (StiLa) zijn in het 5-jarig bestaan ruim 1.200 projecten in Brabant uitgevoerd. Zo kon bijvoorbeeld in Liessel een natuurvriendelijke oever worden aangelegd, die zorgt voor meer biodiversiteit in de natuur. Ook werden bijvoorbeeld initiatieven gesteund die het behoud van de unieke wijstgronden in onze regio stimuleren.
Met deze Brabantse regeling worden agrariërs en particuliere grondeigenaren in het buitengebied door Groenloket Brabant ondersteund met een landschapsplan en financiële middelen. Hiermee kunnen ze landschapselementen op hun grond aanleggen of beheren.
Drempel verlagen
“Voor de toekomst willen we de drempel nog meer verlagen, zodat deze regeling impact blijft maken. Het maakt natuur en landschap toegankelijk tot aan de deur”, zegt gedeputeerde Hagar Roijackers van de provincie Noord-Brabant. Die toegankelijkheid zit volgens hem ook in wandelpaden door het boerenland: “Deze lopen door het mooie landschap van Brabant en geven de recreant de mogelijkheid om te genieten van alles wat het landschap te bieden heeft.”
De Stimuleringsregeling Landschap (StiLa) is een unieke regeling die alleen in Noord-Brabant bestaat. Gemeenten en waterschappen leggen ieder budget in, waarna de provincie dat bedrag verdubbelt.
14 miljoen euro
Brabanders met een stuk grond in het buitengebied kunnen aanspraak maken op de subsidiepot. In heel de provincie was er voor de periode van 2020 tot 2025 ruim 14 miljoen euro gereserveerd, waarvan er nog 4,4 miljoen over is. Voor meer informatie en advies kan je terecht bij Groenloket Brabant, ondergebracht bij Brabants Landschap.