13.4 C
Deurne
vrijdag 12 september 2025
TOP-BANNER-ANIM-3-SEC
Home Blog

Smitsorgel Deurnese Willibrorduskerk in spotlight tijdens Open Monumentendag

Het monumentale Smitsorgel in de Deurnese Sint Willibrorduskerk staat zaterdagmiddag in de spotlight. Dan wordt het enorme instrument uit 1838 bespeeld door zeven leden van het ‘Orgelpracticum’. Voorafgaand aan het concert kan het orgel worden bekeken en geven de organisten uitleg over het muziekinstrument.

In het kader van de Open Monumentendag is de kerk zaterdag geopend van 12.00 tot 17.00 uur. Het optreden van het ‘Orgelpracticum’ vindt plaats om 16.00 uur. Het repertoire bestaat uit laatromantische en moderne muziek.

Gewelvenzolder
Ook de rest van de kerk kan zaterdagmiddag worden bezichtigd. Naast het Smitsorgel zijn er onder meer het beschilderde netgewelf, de heilige beelden, glas-in-loodramen en het Drieluik van Wiegersma te zien.

In de middeleeuwse monumentale kerk kun je daarnaast een bezoekje brengen aan de gewelvenzolder met vijftiende-eeuwse kapconstructie. Vanaf hier kun je over Deurne uitkijken. De gewelven zijn tijdens het Open Monumentendag-weekend gratis toegankelijk. Als bezoeker loop je over een bruggenstelsel dat zweeft tussen het oude dak van vóór 1881 en het verhoogde dak dat architect Pierre Cuypers later maakte.

Paus Alexander II
De geschiedenis van de kerk gaat helemaal terug naar het jaar 1069. Toen werd de voorloper van de huidige kerk al genoemd in een oorkonde van paus Alexander II. Buiten op het bordes is een plaquette ingemetseld die een beeld schetst van het kleine kerkje dat er toen al was en in Romaanse stijl was gebouwd.

Waarschijnlijk stond het op de plek waar nu het middenschip is. Op de plattegrond is te zien hoe het gebouw in de loop der eeuwen gegroeid is van kapelletje naar de huidige grote kerk. Een belangrijke uitbreiding vond plaats rond 1460 toen het vijfhoekig koor, achterin de kerk, werd toegevoegd. Dit wordt overspannen door een weelderig beschilderd netgewelf dat uniek is voor de regio.

Houten klapdeurtjes
De verbouwing door Pierre Cuypers heeft ook een grote invloed gehad op het uiterlijk. Hij plaatste onder andere twee zijtorens bij, verbreedde de zijbeuken en verhoogde het dak.

Tijdens die renovaties zijn ook wel eens elementen verdwenen. Met name in de naoorlogse jaren, toen soberheid de toon zette, werd het interieur ontdaan van dingen die men overdadig vond. Rond 1960 zijn bijvoorbeeld de houten klapdeurtjes tussen de kerkbanken verwijderd. Sindsdien is het hout hergebruikt in vele Deurnese huizen.

Grafkelder
Ook heiligbeelden zijn rond die tijd weggehaald. Hiervan zijn er enkele teruggevonden in het gele zand van de grafkelder. Die is pas sinds 2004 toegankelijk voor het publiek en biedt een interessant inkijkje in de Deurnese adel van de middeleeuwen.

Daarin zijn namelijk botresten ontdekt die waarschijnlijk afkomstig zijn van de Heren van Doerne en hun familie. Zij woonden in de vijftiende en zestiende eeuw in het groot en klein kasteel aan het Haageind. Aan een gevonden sluitsteen is zien dat de oudste begraving dateert uit 1462. Ook deze kelder is tijdens het Open Monumentendag-weekend te bezichtigen.

Foto: Josanne van der Heijden

Heemkundekring H.N. Ouwerling weet belangrijk historisch document over Vlierden in handen te krijgen

De leden van heemkundekring H.N. Ouwerling uit Deurne zijn in hun nopjes, want ze hebben onlangs een bijzonder en waardevol document in handen weten te krijgen over de geschiedenis van Vlierden. Het gaat om een kopie uit 1661 van een originele brief van Karel de Stoute over de uitgifte van zogeheten ‘gemeine gronden’ of ‘gemeinte’ aan de inwoners van Vlierden.

De originele uitgiftebrief van 1326 van de ‘gemeinte’ van Vlierden is verloren gegaan, maar een bevestiging van die brief uit 1468 is in kopievorm bewaard gebleven. Dit document uit 1661 is nu in handen van de Deurnese heemkundekring.

Den Haag
Oud-archivaris en lid van H.N. Ouwerling, Hans van de Laarschot, ontdekte op internet dat er bij een antiquariaat in Den Haag een manuscript uit 1661 te koop werd aangeboden en dat Vlierden daarin genoemd werd. “Hij tipte hierover het bestuur van de heemkundekring en toen bleek dat het ging om een kopie van de genoemde akte uit 1468 was de beslissing tot aankoop snel genomen”, legt Pieter Koolen van H.N. Ouwerling uit.

Het document is volgens de leden van de heemkundekring van groot historisch belang voor de bestuurlijke geschiedenis van Vlierden. In 2026 is het precies 700 jaar geleden dat de Vlierdenaren hun ‘gemeinte’ (gemeenschappelijke gronden) in gebruik mochten nemen en zelfstandig het bestuur ervan mochten regelen. “Bijna 600 jaar lang, tot de samenvoeging met Deurne en Liessel op 1 januari 1926, was Vlierden een zelfstandige gemeente. Het verworven document, ofschoon meer dan 360 jaar oud, is nog in zeer redelijke staat”, zegt Koolen.

Nieuwe uitgiftebrief
De brief stamt uit de periode dat hertog Karel de Stoute aan de ingezetenen van Vlierden onder bepaalde voorwaarden het gebruik van de ‘gemeinte’ toestond. 140 jaar eerder, op 26 februari 1326, was dat ook al gedaan door hertog Jan III van Brabant. In de regeerperiode van Philips de Goede, de vader van Karel de Stoute, bleek echter dat de Vlierdenaren een groter deel van de gemene gronden in gebruik hadden genomen dan in de brief van hertog Jan was beschreven.

“Er moest dus een nieuwe uitgiftebrief worden opgesteld waarin de feitelijke situatie nauwkeurig beschreven werd. Uiteraard ging dit gepaard met een verhoging van de prijs die de Vlierdenaren daarvoor aan de hertog moesten betalen”, vertelt Koolen. “Het bezit van die ‘gemeinte’ werd op verzoek van de Vlierdense ingezetenen door hertog Philips de Goede bevestigd, maar door diens overlijden in 1467 bleef een open brief daarvan achterwege.”

Naleving van de voorschriften
Zijn zoon hertog Karel de Stoute stuurde de Vlierdenaren in 1468 alsnog de gevraagde verkrijgbrief. Voor de naleving van die voorschriften werd door de rentmeester van Den Bosch een schutter aangesteld.

“De ingezetenen mochten bomen planten voor hun erven tot 40 meter op gemeentegrond, mits ze daarvoor de houtschat betaalden. Ze moesten er dan wel voor zorgen dat de wegen begaanbaar bleven. De eikels van de bomen bleven voor algemeen gebruik”, aldus Koolen. “Een schepenbank van zeven personen moest met de schout van Peelland rechtspreken en stelde naast de oude belastingen ook de nieuwe belastingen vast.”

Foto: heemkundekring H.N. Ouwerling

Wereldmaaltijd bij Hub van Doornecollege beleeft derde editie; ‘Samenwerken en bewustwording vormen de basis’

Leerlingen van het Deurnese Hub van Doornecollege gaan onder leiding van onder ander een lokale chefkok voor de derde keer de Wereldmaaltijd verzorgen. De school werkt hierbij samen met Global Goals Deurne om aandacht te vragen voor een eerlijkere verdeling van voedsel in de wereld. Bij de eerdere twee edities kon de organisatie rekenen op een volle zaal en uiteindelijk lege borden.

Chefkok Rick Claessen van restaurant In de Heerlyckheid geeft dit keer de leiding aan de leerlingen en docenten van de afdeling HBR (Horeca, Bakkerij, Recreatie) en de afdeling D&P (Dienstverlening & Product). Vanuit het Hub van Doornecollege zorgen horecadocent Marco Bemelmans en docent Ted Vischer ervoor dat alles in goede banen wordt geleid.

‘Groene eiwitten uit onze streek’
Initiatiefnemers van het speciale diner zijn leden van de werkgroep Wereldmaaltijd van Platform Global Goals Deurne. “Voor ons is het belangrijk om samen te werken met de ondernemer, het onderwijs en andere partijen. We doen het beslist niet alleen. Bewustwording is een belangrijk doel”, vertelt Elly van Mierlo, kartrekker van de werkgroep.

Het thema bij de Wereldmaaltijd is dit jaar ‘Groene eiwitten uit onze streek’. “Op voedselgebied wordt er hard gewerkt aan nieuwe plantaardige producten, ook in onze omgeving. Het leek ons zinvol om ons daar in te verdiepen en lokale deskundigen te vragen”, legt Van Mierlo uit. “We hebben de chefs uitgenodigd om er mee aan te werk te gaan voor lekkere gerechten. We gaan ook dit jaar weer voor de goede samenwerking en een smakelijke en sfeervolle Wereldmaaltijd.”

Eerlijkere verdeling van voedsel
Het diner vindt plaats in aanloop en in het kader van de Wereldvoedseldag op 16 oktober. Die dag wordt wereldwijd gevierd door samen een maaltijd te bereiden en die ook samen te delen. Van Mierlo vertelt dat er op zich voldoende voedsel wordt geproduceerd voor alle bewoners van de hele aarde, maar dat toch niet iedereen toegang heeft tot genoeg eten: “Het is een belangrijk thema voor iedere wereldburger, nu en in de toekomst.”

Dat de Wereldmaaltijd bij het Hub van Doornecollege niet op Wereldvoedseldag plaatsvindt, heeft te maken met de planning binnen het onderwijsprogramma waardoor dit niet past. “Ieder jaar wordt samen gekeken welke datum wel kan”, zegt Van Mierlo. Dat is deze keer woensdag 19 november geworden. Dan worden de gasten om 17.00 uur verwelkomd en kunnen ze genieten van een driegangendiner.

Mooi smakelijk resultaat
De Wereldmaaltijd is voor de werkgroep van Global Goals Deurne een belangrijk middel om bij zowel jongeren als volwassen meer bewustzijn te creëren over de voedselverdeling in de wereld. “Door zelf iets te doen dat zinvol is in onze ogen en leuk om samen aan te werken; dat geeft voldoening. Iets doen met eten, duurzaamheid, er samen plezier aan beleven en met een mooi smakelijk resultaat. Zo werken we ook mee aan de grote doelen. Global Goal 2: Einde aan alle honger in de wereld. En Global Goal 12: Verantwoord produceren. Daarnaast krijgen producten met het Fairtrade-keurmerk aandacht in het menu“, vertellen de leden van de werkgroep.

Ook de docenten van het Hub van Doornecollege vinden het gezamenlijke diner een belangrijk initiatief. “Voor onze school is het van grote waarde dat onze leerlingen meehelpen om de Wereldmaaltijd zelf te bereiden”, zegt teamleider Emmie Op het Veld van de afdeling HBR & ZSW. “Met mensen ‘van buiten’ werken en de bewustwording die het geeft door andere manieren van werken en nieuwe duurzame gerechten te leren.”

Leerzaam
De werkgroep heeft de samenwerking met het Hub van Doornecollege niet zomaar gekozen: “Concreet met de jongeren samen werken, geeft een grote meerwaarde voor iedereen. Voor ons is juist die samenwerking met alle leeftijden van belang. Samenwerken met anderen en bewustwording zijn de sleutelwoorden. Dat is de basis voor de maaltijd.”

Op het Veld denkt dat het organiseren van het diner heel leerzaam is voor de leerlingen: “Als na hard werken, alles lukt en mensen lekker hebben gegeten en tevreden zijn; dat zijn prachtige leerervaringen. Het heeft ook invloed op de uitstraling van onze school, waar wij ondersteunen in het vormen van goede burgers. Ik ben heel blij met de samenwerking.”

Mooie uitdaging
Dat geldt ook chefkok Rick Claessen: “Ik vind het een mooie uitdaging om met veel verschillende partijen, jong en ouder, buiten mijn eigen keuken en restaurant samen te werken aan een mooi menu. Het thema van dit jaar, groene eiwitten, is inspirerend en we gaan voor een smakelijke Wereldmaaltijd.”

De kaartverkoop start zaterdag 25 oktober om 09.30 uur bij Rozemarijn en Thijm in de Stationsstraat in Deurne. Een ticket kost 15 euro en je kunt maximaal twee kaartjes per persoon kopen. Er kan alleen contant betaald worden. Bij vorige edities waren de tickets binnen korte tijd volledig uitverkocht. De organisatie verwacht dat dit deze keer niet anders zal zijn. De maaltijd vindt woensdag 19 november van 17.00 tot ongeveer 19.00 uur plaats bij het Hub van Doornecollege aan de Vloeieindsedreef 1 in Deurne.

Aanstaande zondag staat de werkgroep achter de Wereldmaaltijd ook op de Markt Groen Deurne bij De Ossenbeemd. Bij de kraam van Platform Global Goals worden dan de prijzen uitgereikt van het ‘Fairtrade win-win spel, Raad de prijzen’. Alle winnaars hebben bericht ontvangen en kunnen hun prijs daar tussen 14.00 en 15.00 uur ophalen.

Foto’s: Harold van der Burgt

Topartiesten en muziekliefhebbers komen opnieuw samen voor Bikkel Blues; ‘Moet je gezien en gevoeld hebben’

Voor blues-muzikanten van over de hele wereld is Vlierden geen onbekende plek. Tien jaar lang kwamen ze om te spelen bij Keeping the Blues Alive en sinds vorig jaar blijft Zaal Thijssen door de opvolger Bikkel Blues het kloppend hart van deze muzieksoort. Komende zondag vindt het festival voor de tweede keer plaats en treden weer diverse internationale topmuzikanten uit de blues-scene op.

De muziek die wordt gespeeld is volgens Johan Philipsen niet alleen bestemd voor het oudere publiek. Hij is één van de initiatiefnemers van het festival en ziet regelmatig dat ook jongeren zich aangesproken voelen door de blues.

‘Verdomd, dat had ik eerder moeten doen’
“Zeker omdat de artiesten die bij ons optreden flink wat rock-invloeden in hun muziek hebben, is het voor een vrij breed publiek aantrekkelijk. Ik heb eerder meegemaakt dat er jongeren komen die eigenlijk helemaal niks hebben met de bluesmuziek en achteraf zeggen: ‘verdomd, dat had ik eerder moeten doen’. Je moet het echt gezien en gevoeld hebben”, zegt Philipsen.

De bezoekers komen niet alleen uit de regio, maar ook van ver daarbuiten. “Ik heb bij de eerste editie mensen uit Alkmaar, Groningen, de Achterhoek en ook België en Duitsland gezien”, vertelt Philipsen. “Dat is toch mooi dat die allemaal naar Vlierden toe komen omdat wij zo’n specifiek programma hebben met een hoge kwaliteit in deze muziekstijl.”

Enige optreden in Nederland
Bij Bikkel Blues treden dit keer artiesten uit de Verenigde Staten en België op. “Uit de USA hebben we Sean Chambers & The Savoy Brown Rhythm Section weten te strikken. Sean is een echte blues-rocker, dat gaat er stevig aan toe’, zegt Philipsen. “Daarnaast is Savoy Brown eigenlijk al een band op zich, die vooral in de zuidelijke staten van Amerika heel beroemd is en die begeleiden Chambers op zijn Europese tour. Daarbij geeft hij maar één optreden in Nederland en dat is in Vlierden. Daar zijn we dus best wel trots op.”

Ook staat de Steven Troch Band op het podium, die heel bekend is in België, maar ook veel optreedt in Nederland. De muzikanten spelen enkel zelfgeschreven muziek en putten daarvoor uit de nummers die staan op de vier albums die ze al hebben uitgebracht.

De optredens vinden vanaf 15.00 uur plaats bij Zaal Thijssen aan de Pastoriestraat 20 in Vlierden. De zaal gaat open om 14.30 uur. Tickets zijn verkrijgbaar aan de deur en via de website van Bikkel Blues.

Foto: Josanne van der Heijden/Sean Chambers

Geen halve marathon in Deurne; wel groen licht voor kleiner alternatief op atletiekbaan

Het is de organisatie van de halve marathon toch nog gelukt om op tijd een kleinschalig hardloopevenement op te zetten dat zondag in plaats van de oorspronkelijke activiteit gaat gebeuren. Hierbij wordt op het terrein van Atletiekvereniging Lopersgroep Deurne (AV-LGD) gestreden bij de bambino- en scholierenloop en de 3 en 5 kilometer-run.

“Ik ben blij dat we op korte termijn toch nog een goed alternatief voor de halve marathon hebben weten te regelen op onze eigen locatie. Een alternatief dat veilig, sportief en vooral ook gewoon leuk is”, zegt voorzitter Koen van Kessel van AV-LGD.

Medische risico’s
Vorige week kreeg de organisatie van de gemeente te horen dat het hardloopevenement in het centrum van Deurne niet mocht doorgaan omdat het zorgplan niet voldeed. In dit document wordt onder andere een inschatting gemaakt van de medische risico’s en het beschrijft de inzet van zorgverleners.

De gemeente benadrukt dat een goed zorgplan een belangrijke voorwaarde is om een evenementenvergunning te kunnen verlenen. Hierbij hebben de Geneeskundige Hulpverleningsorganisatie in de Regio (GHOR) en brandweer een adviserende rol. Pas wanneer die een positief advies geven, kan de gemeente verder met de vergunningsaanvraag.

Teleurstelling
“Ik vind het jammer dat dit sportieve evenement met een rijke historie niet in zijn oorspronkelijke vorm doorgang kan vinden”, zegt burgemeester Greet Buter. “Afgelopen week was al merkbaar wat dit besluit met onze inwoners doet. Ook voor de deelnemers die al maanden trainen is dit een teleurstelling. Toch blijven vroegtijdige goede voorbereidingen en een gezamenlijke inzet van zowel organisatoren als de gemeente cruciaal om evenementen van deze omvang door te kunnen laten gaan.”

Omdat het niet mogelijk bleek om een kwalitatief goed zorgplan op tijd gereed te hebben, zocht de organisatie afgelopen week naar een alternatieve invulling van de halve marathon van Deurne met minder deelnemers en op een andere locatie. Ook daarbij moet volgens de gemeente veiligheid voorop staan en moet het binnen de regels passen. Het kleinere alternatief voldoet hier volgens de gemeente aan en daarom kan dit evenement zondag wel doorgaan.

Veilig en verantwoord
De MACS bambino- en scholierenloop begint om 9.30 uur. Aansluitend vindt om 10.30 uur de prijsuitreiking plaats. Om 11.00 uur start de Knapen Trailers 3 kilometer-run en om 11.30 uur de 5 kilometer-run.

“Met de kleinschalige aangepaste vorm kan er wel een veilig en verantwoord hardloopevenement plaatsvinden voor deelnemers, bezoekers, personeel en organisatoren. Ik ben blij dat het op deze manier toch door kan gaan en wens alle deelnemers veel succes en vooral veel plezier”, aldus Buter.

Toekomst
Voor nu is het hardloopevenement nog enigszins gered, maar wat dit betekent voor de toekomst is de vraag. Verschillende politieke partijen hebben al vragen gesteld aan het college over de ingewikkelde aanvragen van vergunningen voor evenementen. Die fracties zijn bang dat hierdoor steeds minder initiatieven worden genomen voor activiteiten in Deurne. “Op korte termijn gaan wij als organisatie ook met de gemeente om de tafel om te bespreken hoe we ervoor kunnen blijven zorgen dat dit soort leuke evenementen in Deurne gehouden worden“, zegt Van Kessel van AV-LGD.

De hardlopers komen zondag in actie op het terrein aan de Vloeieindsedreef 13 in Deurne. Parkeren is mogelijk op de parkeerplaatsen van het Alfrinkcollege aan de Burgemeester Roefslaan 11, de parkeerplaats van het Peellandcollege bij de Beukenstraat en de parkeerplaats van het Hub van Doornecollege aan de Vloeieindsedreef 1. Bezoekers kunnen via het terrein van de IVO Deurne-campus naar de atletiekbaan lopen. Publiek wordt gevraagd om zoveel mogelijk met de fiets te komen.

Deelnemers kunnen zich inschrijven voor de 3 en 5 kilometer-run via inschrijven.nl. Na-inschrijven is voor alle afstanden ook nog mogelijk op de dag zelf. De startnummers van de scholierenloop worden vrijdag al uitgedeeld op de scholen. Startnummers die niet meer op school kunnen worden afgegeven, zijn zondag vanaf 09.00 uur bij het inschrijfbureau af te halen. Lopers die zich eerder al online hadden ingeschreven voor de 5 en 10 kilometer-run of de halve marathon wordt gevraagd om zich opnieuw in te schrijven voor één van de nieuwe afstanden.

Foto: Josanne van der Heijden

Dief gaat er vandoor met slechts chips en snoep, maar richt voor duizenden euro’s schade aan bij supermarkt in Deurne

De politie is op zoek naar een jongeman die in de nacht van maandag 14 op dinsdag 15 juli rond 02.00 uur heeft ingebroken bij de Lidl aan de Vlierdenseweg in Deurne. Hoewel de buit slechts bestond uit wat chips en snoepgoed heeft hij voor duizenden euro’s schade aangericht door de voordeur van de supermarkt te ontwrichten.

Op beelden van bewakingscamera’s is goed te zien hoe de jongen eerst probeert binnen te komen in de winkel door de toegangsdeur in te trappen. Als dat niet het gewenste resultaat geeft, probeert hij de deur te ontwrichten, maar dat lukt in eerste instantie ook niet. Tussendoor pleegt hij ook nog nonchalant even een telefoontje, waarna hij nogmaals een poging waagt om de schuifdeur open te duwen.

Deze keer lukt het hem wel en weet hij door de ontstane opening te glippen. Vervolgens wandelt de verdachte de winkel in alsof hij een doodnormale klant is. De jongen loopt tussen de schappen door om zijn ‘boodschappen’ te verzamelen en bedenkt zich dan dat een plastic tasje ook wel handig is. Met alle chips en snoepgoed in de tas verlaat hij het pand weer door de ontwrichte deur.

De politie wil in contact komen met mensen die de man herkennen of die andere tips hebben die kunnen leiden tot de aanhouding van de dief. Informatie doorgeven kan via de opsporingstiplijn op 0800-6070 of anoniem via 0800-7000. Online kun je tips achterlaten op politie.nl.

Foto’s: politie

Vernieuwd hightech praktijkcentrum in Deurne zorgt voor nog meer opleidingsmogelijkheden in de maakindustrie

De maakindustrie is een belangrijk onderdeel van de Deurnese economie en onze gemeente kent een groeiend aantal bedrijven in deze sector. Om ervoor te zorgen dat daar voldoende vakkrachten beschikbaar voor zijn, is het essentieel dat er opleidingsmogelijkheden worden aangeboden. Dat gebeurt al bij Craft Education in Deurne en vanaf komende vrijdag wordt hun praktijkcentrum een officieel ‘Gene Haas Center for Smart Manufacturing’.

Als blikvanger voor de nieuwe start staat er bij het opleidingsbedrijf dit weekend een echte Haas Formule 1-raceauto. De wagen is bij de opening op vrijdag van dichtbij te bezichtigen en ook op zondag als Craft Education haar deuren opent voor de Open Bedrijven Route in Deurne.

Lesmethode
Nu het bedrijf in de metaalbranche voortaan een ‘Gene Haas Center for Smart Manufacturing’ is, kunnen docenten in de verspaningstechnologie uit heel Noordwest Europa getraind worden in de lesmethode die Craft Education zelf heeft ontwikkeld en die steeds breder wordt ingezet. Het Deurnese bedrijf heeft onder meer met de aankoop van de hal van de buurman hun hightech opleidingsruimte flink uitgebreid en met de erkenning van de Gene HAAS Foundation is ook het aantal CNC-machines van het Amerikaanse merk flink toegenomen.

Oprichters Roy van Bussel en Ben Verbeek van Craft Education willen met hun methode zorgen dat het onderwijs de snel ontwikkelende wereld van techniek kan blijven bijhouden. “De ontwikkelingen in automatisering en robotisering gaan de laatste tijd in een razend tempo”, zegt Van Bussel. “Tot voor kort kenden we Artificial Intelligence alleen van één of andere vage science fiction film. Sinds vorig jaar kan iedereen zelf aan de slag met Chat GPT en ondertussen zijn er duizenden applicaties die standaard met AI werken. Kortom baanbrekende technologische ontwikkelingen komen meer en meer binnen handbereik van ons allen.”

Modern en passend onderwijs
Volgens van Bussel is het belangrijk om goed te kijken naar hoe educatie er moet uitzien, voor nu en in de toekomst: “Zo hebben we een eigen ecosysteem ontwikkelt. Met als resultaat dat we continu modern en passend onderwijs aan kunnen bieden. Voor scholen, maakbedrijven, toeleveranciers, iedereen in de keten kan bij ons terecht voor adequaat onderwijs op maat.”

“Met dit nieuwe praktijkcentrum versterken we onze hoogwaardige opleidingsprogramma’s voor de maakindustrie, zowel nationaal als internationaal. Samen met onze partners organiseren we hier trainingen en opleidingen; van instapniveau tot het hoogste specialisatieniveau binnen de verspaning”, aldus Van Bussel.

Raceautowiel
De opening van het ‘Gene Haas Center for smart manufacturing’ vindt vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur plaats bij Craft Education aan de Dukaat 17 in Deurne. Aanmelden voor het bijwonen van het officiële moment kan via deze link. Ook zondag kun je bij het bedrijf binnenkijken en de Formule 1-wagen zien van 11.00 tot 16.00 uur tijdens Open Bedrijven Route Deurne.

Tijdens deze dag zijn ook de bedrijven Bulex Metaaltechniek en Aarts Verspaningstechnieken geopend. Samen met deze partners heeft Craft Education een actie opgezet, waarbij je onderdelen voor je eigen Formule 1-raceautowiel bij elkaar kunt verzamelen als je alle drie de bedrijven bezoekt.

Foto: Craft Education

Stem op DMG bij Rabo ClubSupport; een kijkje achter de schermen met Eric Senders

De hele maand september brengt DMG tijdens Rabo ClubSupport een aantal interviews met verschillende vrijwilligers, zodat je een kijkje krijgt achter de schermen bij de lokale omroep van Deurne. Op deze manier geven we je een beeld van wat er door de medewerkers allemaal wordt gedaan en waarom het belangrijk is dat je op DMG stemt bij Rabo ClubSupport.

Stemmen kan tot en met dinsdag 23 september via de app van de Rabobank of via de website van de Rabobank door in te loggen op de bankomgeving.

Voor de interviews stellen we telkens tien vragen aan verschillende DMG-medewerkers. Vandaag liggen de vragen klaar voor dj Eric Senders.

Wie ben je?
“Mijn naam is Eric Senders en ik ben 58 jaar oud. Hoewel ik ben geboren en getogen in Brouwhuis woon ik al jaren in de Zeilberg, samen met mijn vrouw. Onze twee zonen zijn inmiddels beide het huis uit.”

Waarom moeten mensen op DMG stemmen bij de Rabo ClubSupport?
“Wij staan dag en nacht klaar voor de inwoners van gemeente Deurne om hen te voorzien van het laatste lokale nieuws en entertainment. Dat doen we 24 uur per dag en zeven dagen per week met een team van enthousiaste vrijwilligers. Om dit allemaal mogelijk te maken is er natuurlijk geld nodig voor allerlei technische zaken, abonnementen op services en software en bijvoorbeeld de rechten die we moeten betalen voor de muziek die we op de radio draaien.”

“We krijgen weliswaar een beperkte subsidie, maar die is bij lange na niet afdoende om alles van te kunnen betalen. Gelukkig kunnen we rekenen op veel adverteerders die de waarde van publiciteit via DMG inzien. Op die manier kunnen we alles soepel laten draaien. Dat betekent dus wel dat we elke dag kwaliteit en continuïteit moeten leveren. Alleen met veel lezers, luisteraars en kijkers zijn wij interessant voor adverteerders. Met een stem op ons bij Rabo ClubSupport geef je DMG wat extra budget en natuurlijk ook je waardering. Dat stellen wij enorm op prijs.

Wat doe je allemaal bij DMG als vrijwilliger?
“Elke donderdagavond presenteer ik van 20.00 tot 22.00 uur het radioprogramma Afslag Deurne. Dat is erg leuk om te doen, omdat ik daar mijn creativiteit volledig in kwijt kan. Van het voorbereiden van presentatieteksten tot de muzieksamenstelling; je kunt binnen de kaders van DMG echt je eigen ei goed kwijt.”

“In de uren die ik presenteer, wordt gefocust op pop- en rockmuziek uit de jaren 80 en 90. Die periode en die muzieksoorten zijn heel populair onder de doelgroep die wij proberen te bereiken. Dat doen we ook met bepaalde onderdelen in het programma, zoals ‘Wie A zegt, moet ook B zeggen’. Daarbij draaien we elke week een B-kant van een grote hit uit het verleden. Dat levert altijd bijzondere liedjes op, die je niet meer zo vaak hoort op de radio.”

“Naast Afslag Deurne presenteer ik ook regelmatig bij de verschillende thema-uitzendingen die DMG Radio brengt door het jaar heen. Daarbij werk je dan samen met andere dj’s en zetten we als een team een leuke dag neer, voor zowel de luisteraars als de medewerkers. In het verleden heb ik bijvoorbeeld meegewerkt aan de Zomerse 100, Rocktober, de Hemelse 100 en de Carnaval Top 100. Verder maak ik ook deel uit van de werkgroep die jaarlijks de verkiezing van de DMG Carnavalskraker organiseert.”

Hoeveel tijd steek je per week in het werk voor DMG?
“Dat varieert, maar het is al gauw ongeveer een uurtje of zes per week. Naast de twee uur van de live-uitzending ben je vooraf ook een paar uur bezig met de muziek uitzoeken, de juiste informatie erbij vinden en het klaarzetten van alle audiovormgeving voor je programma. Gelukkig is dat echt geen straf. Het is elke keer een uitdaging om alles mooi in balans te brengen, met de juiste ingrediënten en een goede afwisseling.”

Waarom heb je gekozen om je juist voor DMG als vrijwilliger in te zetten?
“Meteen vanaf het begin van DMG in 2012 ben ik al actief bij deze mooie club. Wijlen Mario Wijnen sprak me toen op het voetbalveld van ZSV aan en vroeg of ik misschien interesse had om voor DMG aan de slag te gaan. Ik heb toen meteen ‘ja’ gezegd en daar heb ik nog steeds totaal geen spijt van. Het fijne is dat je bij DMG in een professionele omgeving werkt. Dat gaat niet alleen om de apparatuur, maar dat merk je ook aan de manier waarop de hele organisatie wordt gerund.”

“Als radiomaker kom je in een warm bad terecht. Er wordt met je meegedacht over hoe je het beste de luisteraar kunt bereiken. Ook wordt er audiovormgeving op maat gemaakt voor je programma en je kunt altijd sparren met mensen die expertise hebben op zowel technisch als programmatisch gebied. Zo leer je elke week weer wat nieuws en ontwikkel je jezelf door de jaren heen.”

Wat is het leukste dat je bij DMG tot nu toe hebt meegemaakt?
“De uitzendingen op locatie zijn altijd mooi om mee te maken. Zoals tijdens Koningsdag of DMG on Ice. Daarnaast zijn alle activiteiten rond de DMG Carnavalskraker erg gezellig. Het mooie is dat je dan ziet hoe de carnaval leeft in onze gemeente en dat wij als lokale omroep daar als een verbindende factor middenin staan.”

“DMG heeft in ons gezin een hele grote rol gespeeld. Onze jongste zoon Kevin is één van de vele jongeren die dankzij DMG een baan in de media heeft gevonden. Hij heeft nu een eigen videobedrijf. Onze oudste zoon Stefan heeft gekozen voor een andere carrière en is treinmachinist. Toch helpt hij ook nog steeds bij DMG Radio door regelmatig in te vallen voor andere presentatoren. Daar ben ik best wel trots op.”

Wat moeten mensen weten over DMG waar je van denkt dat ze dat nu misschien nog niet weten?
“DMG is er voor iedereen. We brengen het nieuws dat bij de mensen in de buurt gebeurt en staan dichtbij onze lezers, luisteraars en kijkers. Dat kan een regionale of nationale omroep nooit zoals wij dat kunnen. Als lokale omroep bieden we bovendien alles gratis aan. Op onze nieuwswebsite kun je alle artikelen lezen, zonder dat je abonnee hoeft te zijn en er voor moet betalen.”

“We merken dat inwoners van gemeente Deurne ons voortaan goed weten te vinden. Als er iets gebeurt, dan zijn wij er meteen bij en doen verslag. Alleen hebben mensen vaak niet in de gaten hoeveel dat vraagt van onze medewerkers. Die moeten niet alleen overdag, maar ook ’s avonds en ’s nachts altijd ‘aan staan’. Of het nou gaat om een redacteur die acuut een artikel moet schrijven of een technicus die vanwege een storing wordt opgeroepen; die mensen moeten als het nodig is alles laten vallen en direct in actie komen.”

Wat zijn jouw ideeën voor de toekomst bij DMG en wat is jouw rol daar in?
“Bij DMG zijn we heel blij dat we kwalitatieve producten kunnen leveren die zeer goed gewaardeerd worden door de inwoners. Dat zien we ook terug aan de cijfers. Onze website wordt gemiddeld 400.000 keer per maand bezocht en DMG Radio heeft zo’n 60.000 luisteraars per week. Ook onze gratis nieuws-app wordt door duizenden mensen dagelijks gebruikt. En dat in een gemeente waar maar circa 33.000 mensen wonen.”

“Dat succes heeft enerzijds te maken met de kwaliteit en continuïteit van onze nieuwsstroom en anderzijds met ons verzorgingsgebied dat door de jaren heen steeds groter is geworden. Niet alleen inwoners van gemeente Deurne maken gebruik van ons, ook in het gebied eromheen zijn er steeds meer mensen die onze website bezoeken of naar onze radiozender luisteren. Die zijn grofweg afkomstig uit het gedeelte tussen Eindhoven, Venlo, Weert en Uden. Het liefst groeien we nog verder uit en daar blijf ik me ook graag voor inzetten.”

Wat doe je verder nog in het dagelijks leven?
“Ik ben meewerkend voorman bij de buitendienst van de gemeente Deurne. Dat is natuurlijk heel iets anders dan een radioprogramma presenteren, maar ook erg leuk. Gelukkig kan ik die twee dingen goed combineren en als ik eens een keer op donderdagavond dienst heb, dan zijn er nog mijn radiocollega’s die dan in kunnen vallen.”

Wanneer kunnen we iets van jou horen, zien of lezen bij DMG?
“Je kunt me iedere donderdagavond tussen 20.00 en 22.00 uur horen in het programma Afslag Deurne op DMG Radio. En binnenkort ook zien, want we gaan in de radiostudio speciale AI-webcams installeren waarmee je dan tijdens de uitzendingen ook een kijkje kunt nemen achter de schermen.”

Foto: Josanne van der Heijden

Deurnese familie Bouwmans weer stapje dichterbij hun droom; Raad van State fluit gemeente terug

Na jaren van juridisch getouwtrek is familie Bouwmans uit Deurne eindelijk weer een stapje dichterbij hun droom om een dagbesteding in de Walsberg te starten voor jongvolwassenen met een beperking. De Raad van State oordeelde woensdagochtend dat gemeente Deurne de omgevingsvergunning niet had mogen weigeren aan de familie.

Het is niet de eerste keer dat de twee partijen tegenover elkaar staan in de rechtbank. De jarenlange strijd om een dagopvang en dagbesteding aan de Voortseweg, begon al op 10 mei 2021. Familie Bouwmans had een omgevingsvergunning aangevraagd voor hun initiatief, maar het college van burgemeester en wethouders van Deurne weigerde die af te geven. Er zou te veel geuroverlast zijn door omliggende veehouderijen.

De familie stapte daarop naar de rechter en kreeg op 17 februari 2022 gelijk. De gemeente paste het eigen geurbeleid verkeerd toe en de rechter veegde de beslissing van B&W van tafel. Het college liet het daar echter niet bij zitten en ging in hoger beroep. Op 2 juni 2022 beslissen burgemeester en wethouders om opnieuw de vergunning te weigeren voor de dagbesteding. Reden hiervoor is weer dat het plan niet zou voldoen vanwege de te hoge geurbelasting.

De Raad van State heeft die laatste beslissing nu vernietigd en daarmee de gemeente teruggefloten. Het college moet binnen twaalf weken een nieuw besluit nemen met een betere onderbouwing. Daarnaast moet onder meer de gemeente een vergoeding betalen aan familie Bouwmans vanwege de al vier jaar durende kwestie. Het gedeelte dat Deurne moet vergoeden, is een bedrag van 2721 euro.

Foto: Pexels

Markt Groen Deurne bij De Ossenbeemd brengt duurzaamheid, gezondheid en gezelligheid bij elkaar

Het terrein van natuur- en milieucentrum De Ossenbeemd in Deurne is komende zondag weer het toneel van de jaarlijkse Markt Groen Deurne. Bedrijven en organisaties op het gebied van duurzaamheid, gezonde voeding en duurzame energie presenteren zich bij het evenement en er zijn streek- en gezondheidsproducten verkrijgbaar.

“Een keur aan standhouders heeft zich hiervoor aangemeld en het belooft opnieuw een bijzondere editie te worden”, aldus de organisatie.

Streekproducten
Bij de markt staan dit jaar streekproducten uit het Land van de Peel in de spotlight door de deelname van Bijzonder Brabants, Koppens Eieren, John Bax met zijn jamproducten en Holtens Molen met hun pannenkoeken.

Ook is er veel aandacht voor natuur en milieu. Hiervoor zijn diverse organisaties aanwezig, zoals Vogelwerkgroep de Kulert, Bijenhoudersvereniging St. Ambrosius, ANV sPeelslandschap, Stichting Boombelijd en De Ossenbeemd zelf. Deze keer is er zelfs een ‘insectenman’ te zien op de markt.

Energie
In het kader van duurzame energie kunnen bezoekers hun licht opsteken bij de kraampjes van Zonnepark De Vlaas, het Energieloket Deurne en Jouw Energie-coöperatie. Bij de stands van Tiny Koppens, Global Goals en Farmers Families Future Uganda kunnen bezoekers informatie inwinnen over fair trade en ontwikkelingssamenwerking.

Tips over gezondheid en gezondheidsproducten worden gegeven bij de kraam van Natuurlijk Bron en medewerkers van het Elkerliek ziekenhuis voorzien mensen van informatie over onder meer stuifmeel, pollen en teken.

Knuffel-wei
Ook voor kinderen is er van alles te beleven bij de Markt Groen Deurne, zoals de stand van de scholengidsen van De Ossenbeemd en By Kelly’s. Daarnaast kunnen ze meedoen aan diverse spellen en activiteiten en kan er op het kabouterpad of blotevoetenpad worden gelopen en is de knuffel-wei geopend. Tijdens de markt wordt daarnaast twee keer een poppentheatervoorstelling verzorgd door ‘Emma’s muzikale verhalen’.

Markt Groen Deurne vindt zondag van 13.00 tot 17.00 uur plaats aan het Haageind 31 in Deurne. De entree is gratis.

Foto: De Ossenbeemd

Transparant Deurne wil dat college van B&W opstapt: ‘Er is een volledige vertrouwensbreuk ontstaan’

De rol van het Deurnese college in de gang van zaken rond de onvergunde rijhal bij Green Valley Estate is volgens de fractie van Transparant Deurne reden genoeg om B&W te vragen om op te stappen. “Het college van burgemeester en wethouders is wat ons betreft niet langer te handhaven”, zegt Joan van Rixtel van Transparant Deurne.

Bij de vergadering van de raadscommissie Omgeving stond dinsdagavond de legalisatie van de rijhal op de agenda en werd de politieke partijen gevraagd om een verklaring van geen bedenkingen af te geven. Van Rixtel greep bij die gelegenheid de kans om het voorafgaande proces tegen het licht te houden.

Volledige vertrouwensbreuk
De partij is van mening dat er door het college informatie is achtergehouden voor de raad en dat er wordt gelogen over bepaalde zaken. “Aan het eind van de vergadering dinsdagavond stelden wij wethouder Verhees de vraag of hij eerlijk was geweest. Er kwam echter geen bevestigend antwoord. En daarmee is er een volledige vertrouwensbreuk ontstaan”, aldus Van Rixtel.

Andere politieke partijen benadrukten dat de commissievergadering niet de plek was om de voorafgaande geschiedenis te bespreken. “Het hele proces is op zijn zachtst gezegd niet chique verlopen. Bouwen zonder vergunning mag nooit het voorbeeld zijn”, zegt Janke van Dijk van DeurneNU. “Tegelijkertijd moeten we als het binnen de kaders te legaliseren valt, dat ook doen. Het gaat hier om een verklaring van geen bedenkingen en niet over het proces.”

Van Rixtel zegt dat die beslissing eigenlijk niet genomen kan worden, omdat er veel benodigde informatie ontbreekt om zo’n verklaring af te kunnen leggen: “In feite is dat onmogelijk en onacceptabel, want zonder datum kun je niet werken, niet handhaven, niet controleren en feitelijk ook niet legaliseren.”

Koppen rollen
De meeste partijen onderschrijven dat het proces geen schoonheidsprijs verdient, maar dat die kwestie in het presidium moet worden behandeld en niet in een commissievergadering. “Ergens moet er ook iets komen waarbij we bespreken hoe dit nu is gegaan. Hoe kunnen we ervoor zorgen dat dit niet meer gebeurt, zodat we ervan kunnen leren met zijn allen. Een evaluatie is nodig om dit in de toekomst te voorkomen”, aldus Carline Sterk van OGD.

Edmond van Ooijen van 50Plus vindt dat Van Rixtel gelijk heeft wat betreft het gedeelte over handhaving: “Er had gewoon bestuursdwang moeten plaatsvinden. Alleen het dreigen daarmee had voor die ondernemer al genoeg aanleiding kunnen zijn om alsnog die vergunning los te krijgen.” Toch kiest Van Ooijen nu liever voor de gulden middenweg: “We moeten vooral naar de toekomst kijken. Om nu nog koppen te laten rollen; daar ben ik dus niet voor.”

Archeologisch onderzoek
Daarmee staat Transparant Deurne alleen in de vraag aan het college om op te stappen. “Andere partijen hopen dat de storm overwaait”, meent Van Rixtel. Dat terwijl er volgens hem duidelijk bewijs is geleverd dat niet alleen documenten onvindbaar zijn, maar dat de raad ook onvolledig is geïnformeerd: “Dat is in strijd met de actieve informatieplicht uit de Gemeentewet, artikel 169 lid 2 en 180 lid 2.”

 “Na een stevig debat in de commissie liegt het college hierover.”

Van Rixtel zegt dat de bouw op 28 september 2022 al bekend was bij het college: “Op die dag is het archeologisch onderzoek op het gemeentehuis ontvangen. Een onderzoek dat ook op 8 november tijdens de B&W-vergadering op tafel lag. Daarin staat letterlijk: ‘De aanleiding voor het laten uitvoeren van dit bodemonderzoek is de voorgenomen (her)ontwikkeling van de locatie ten behoeve van een nieuw te bouwen rijhal, die ten tijde van het onderzoek [1 juli] echter al reeds grotendeels gebouwd was’.”

“Het casco stond er dus al”, concludeert Van Rixtel. In de brief die het college daarna aan de raad stuurde, had volgens hem moeten staan dat het niet enkel een plan was: “Men had moeten melden dat de rijhal reeds gebouwd was.”

‘Het college liegt hierover’
Van Rixtel stelt dat deze informatie niet alleen is achterhouden, maar dat hier vervolgens op 20 maart van dit jaar ook niet de waarheid over zou zijn verteld door B&W toen er vragen over werden gesteld: “Na een stevig debat in de commissie liegt het college hierover. Op schriftelijke vragen, waarom deze informatie niet was verstrekt, luidde het verweer: ‘we wisten toen zelf nog niet dat de hal gebouwd was, dus we konden het jullie niet vertellen’. Terwijl alle documentatie klip en klaar helder maakt dat het wel zo was.”

Daarom vindt Transparant Deurne dat ‘het voltallige college de eer aan zichzelf zou moeten houden’. Van Rixtel: “Op het moment dat je aanwezig bent bij een discussie over een rijhal en een besluit neemt als college, dan kan het niet zo zijn dat je op dat moment wel of niet weet of die rijhal al gebouwd is en dat je dat achteraf vergeten bent. Dat bestaat echt waar niet.”

Rechtvaardigheidsgevoel
Verantwoordelijk wethouder Helm Verhees erkende dinsdag dat er zaken beter hadden moeten gaan en dat dit voorval tornt aan het rechtvaardigheidsgevoel: “We verlenen vergunningen en dan wordt er gebouwd. En niet andersom, zo simpel is het. Dat is ook de weg die de meeste mensen netjes volgen en dat is hier niet gebeurd.”

Verhees ontkent echter dat er informatie zou zijn achtergehouden en het een bewuste keuze is geweest om het op deze manier te laten verlopen: “Dat bestrijd ik en dat is ook het enige dat ik hierover kwijt wil.”

De fractie van Transparant Deurne vindt dat er op zijn minst een raadsenquête moet komen, die meer duidelijkheid brengt over de gang van zaken rond de rijhal en de rol van het college hierin.

Foto’s: gemeente Deurne

Theaterserie ‘Iets met Boeren’ moet agrarische ondernemers en burgers met elkaar in gesprek brengen

Sinds het najaar van 2021 toert de theaterserie ‘Iets met Boeren’ door het land. De bedoeling van de voorstellingen is om een breed publiek te betrekken bij het actuele landbouwdebat en de polarisatie daarin te bestrijden. Donderdag wordt het stuk twee keer opgevoerd in Deurne. De voorstellingen vinden om 15.00 en 18.30 uur plaats bij Boerderij de Peelakker aan de Kouterdreef 6.

Het publiek wandelt tijdens de optredens langs verschillende scenes op de boerderij; in de schuur, in de stal, op het erf, in de wei. De theaterserie trekt bewust langs nationale parken als De Groote Peel. Dit zijn volgens de initiatiefnemers plekken waar natuur en landbouw soms tegenover elkaar lijken te staan. In de voorstellingen willen de spelers de bezoekers laten zien dat dit niet zo hoeft te zijn.

Tot nu toe werd ‘Iets met Boeren’ bezocht door zowel agrariërs als onderzoekers, consumenten, bestuurders, klimaatwetenschappers en milieuactivisten. “Van Caroline van der Plas tot en met Extinction Rebellion”, aldus Bureau Pees dat verantwoordelijk is voor de uitvoering van het project.

De theaterserie wordt mede mogelijk gemaakt door Grenspark Kalmthoutse Heide, Nationaal Park De Biesbosch, Nationaal Park De Groote Peel, IVN Natuureducatie, Cultuurfonds Brabant en de provincies Noord-Brabant en Limburg.

Meer informatie en tickets vind je op ticketcrew.nl/iets-met-boeren.

Foto: IVN Noord-Brabant